21 Јули, 2019
0.0185

Само во овој дел на Хрватска издадени дозволи за 6.000 странски работници

Објавено во: Економија 15 Јуни, 2019

Само на Истра во Хрватска издадени се дозволи за повеќе од 6.000 странски работници.

Се бараат работници за туризам и градежништво. За Пореч имало највеќе барања, и тоа над 1.900. 

Тоа е 45% од вкупниот број дозволи издадени во 2018 година. 

За Пула има 1.886 дозволи, а за Ровињ 839, додека за Умаг се 789 дозволи. 

Работници доаѓаат од регионот, и тоа 45% од БиХ, 30% од Србија, 10% од Македоија и 6% од Косово. 

Можеби ќе ве интересира

162 микро, 181 мали и 25 средни домашни компании во финалната селекција за комерцијализација на иновации

162 микро, 181 мали и 25 средни домашни компании во финалната селекција за комерцијализација на иновации

(ВИДЕО) Апостолска: Над 3,5 милиони фискални сметки скенирале граѓаните

(ВИДЕО) Апостолска: Над 3,5 милиони фискални сметки скенирале граѓаните

Ова се топ три најплатени професии во Македонија

Ова се топ три најплатени професии во Македонија

Владата без јасна стратегија за тужбата од Хеленик петролеум: Процесот бил сензитивен

Владата без јасна стратегија за тужбата од Хеленик петролеум: Процесот бил сензитивен

ПОРАСНАЛЕ ПЛАТИТЕ: Анѓушев кажа кога ќе стигнеме до 500 евра

ПОРАСНАЛЕ ПЛАТИТЕ: Анѓушев кажа кога ќе стигнеме до 500 евра

Трипуновски: Над 500 вработени во државното Водостопанство три месеци без плата

Трипуновски: Над 500 вработени во државното Водостопанство три месеци без плата

Пултови за МојДДВ: Зошто некои сметки не се скенираат

Пултови за МојДДВ: Зошто некои сметки не се скенираат

Македонците со двојно повеќе „дебели“ кредити, купуваат поскапи недвижнини и автомобили

Македонците со двојно повеќе „дебели“ кредити, купуваат поскапи недвижнини и автомобили

Колку пари има во бизнисот со цигари?

Колку пари има во бизнисот со цигари?