25 Март, 2018
0.0652

Само за едно деноноќие ураганот „Марија“ стана кошмар по „Ирма“

Објавено во: Свет 19 Септември, 2017

Ураганот "Марија", кој беснееше во Атлантскиот Океан, се зголеми и го достигна петто највисоко ниво на скалата Сафир-Симпсон, објави Националниот истражен центар за урагани со седиште во Мајами. Според најновите податоци, ураганот е 50 км северно од францускиот остров Мартиник и патува северозападно со брзина од 71,5 m / s.

Во врска со претстојното наближување со најуништувачката стихија беше прогласена тревога на островот Сент Луси, Британските и Американските Девствени Острови, Мартиник, Гвадалупе, Антигва и Барбуда. 

Заради уште поголема природна опасност, американскиот претседател Доналд Трамп објави дека ќе обезбеди федерална помош на Девствените Острови. Со нарачка што ја потпиша, американското Министерство за домашна безбедност и Сојузната агенција за управување со вонредни ситуации (ФЕМА) ќе имаат можност да ги координираат своите активности за поддршка на областите погодени од катастрофите. "Марија" е новиот кошмар за Карибите по катастрофалниот "Ирма".

Можеби ќе ве интересира

Герасимов: Насекаде имаме ракетни системи со голем дострел

Герасимов: Насекаде имаме ракетни системи со голем дострел

Судири со полицијата на протестите во Каталонија

Судири со полицијата на протестите во Каталонија

Видео: Марс или руски Сочи?

Видео: Марс или руски Сочи?

(ВИДЕО+ФОТО) НОВИ СУДИРИ ВО КАТАЛОНИЈА: Има над 20 повредени

(ВИДЕО+ФОТО) НОВИ СУДИРИ ВО КАТАЛОНИЈА: Има над 20 повредени

ПОЧИНА ПОЛИЦАЕЦОТ ХЕРОЈ: Го даде животот за да ги спаси заложниците

ПОЧИНА ПОЛИЦАЕЦОТ ХЕРОЈ: Го даде животот за да ги спаси заложниците

СЕ БАРА ДА УПЛАТАТ И ПАРИ: Шпанија ќе им суди на 25 каталонски сепратисти

СЕ БАРА ДА УПЛАТАТ И ПАРИ: Шпанија ќе им суди на 25 каталонски сепратисти

Експлозија во Авганистан, најмалку 15 лица загинати

Експлозија во Авганистан, најмалку 15 лица загинати

(ВИДЕО) Возел на автопат без едно тркало додека полиција не го сопрела

(ВИДЕО) Возел на автопат без едно тркало додека полиција не го сопрела

(ВИДЕО) ОВА ГИ ЗАЧУДИ ЕКСПЕРТИТЕ: 150 китови се насукаа на плажа

(ВИДЕО) ОВА ГИ ЗАЧУДИ ЕКСПЕРТИТЕ: 150 китови се насукаа на плажа