27 Мај, 2022
0.0295

Samsung 2022 QLED и Lifestyle телевизорите добиваат сертификати за заштита на очите, безбедност и прецизност на боите, од водечки светски институти

Објавено во: Мои пари 18 Јануари, 2022

• Lifestyle tелевизорите добиja UL сертификат за екрани без отсјај и германски VDE сертификат за заштита на очите

 Дваесет нови модели на QLED ја освоија титулата на први екрани во светот потврдени од Pantone

–Компанијата Samsung Electronics објави дека телевизорите QLED и Lifestyle за 2022 година се препознаени од водечките организации за сертификација врз основа на карактеристиките за заштита на очите и технологијата за боја. Веста дојде откако компанијата ги претстави своите најнови телевизори QLED и Lifestyle на CES 2022.

Телевизорите Samsung Lifestyle добија сертификат за заштита на очите од Verband Deutscher Elektrotechnikera (VDE) во Германија, едно од најголемите техничко-научни здруженија во Европа со над 36.000 членови. Сертификацијата се однесува на моделите на Samsung Lifestyle телевизорите, вклучувајќи ги The Frame, The Serif и The Sero. Екраните се оценуваат во различни категории, вклучувајќи безбедност, заштита на очите, степен на треперење, еднообразност  и верификација на бојата.

Новите телевизори Lifestyle се оценети во однос на безбедноста од нивоата на сина светлина и пречки во секрецијата на мелатонин врз основа на методот на класификација на штетноста на светлината дефиниран од Меѓународната електротехничка комисија (IEC). Lifestyle телевизорите на Samsung- 2022 ги исполнуваат стандардите на IEC во однос на треперењето на екранот, што може да предизвика замор на очите или главоболки. Тие добија и највисоки оценки во однос на верифицирање на бојата и униформноста на квалитетот на сликата, што придонесува и за заштита на очите при гледање телевизија.

Samsung Lifestyle телевизорите[1] исто така се сертифицирани за екрани без сјај од една од водечките независни научни безбедносни компании Underwriters Laboratories (UL). UL ги оценува производите врз основа на стандардот за проценка на рефлексија (UGR) дефиниран од Меѓународната комисија за осветлување (CIE). Новите Samsung Lifestyle ТВ модели користат нов мат дисплеј со функции против отсјај, рефлексија и отпечатоци од прсти за да обезбедат оптимална осветленост и најдобар квалитет на слика без отсјај.

·Рефлектираниот отсјај, кој одредува дали предметите на ТВ екранот се видливи дури и кога надворешната светлина се рефлектира на екранот

·Непријатен отсјај, што одредува дали ТВ екранот е премногу осветлен

·Блескав одсјај, кој одредува дали ТВ екранот е премногу осветлен кога се гледа во темна просторија

Овие проценки на рефлексивноста беа пресметани врз основа на резултатите од тестот за гледање ТВ на 300 лукса, што одговара на силно осветлен работен простор и на 70 лукс, што е стандардна вредност за слабо осветлен работен простор.

Дополнително, сите нови модели на Samsung 2022 QLED ја  добија титулата први екрани во светот што беа потврдени од Pantone, светски познат бренд во глобалната индустрија за бои и креатор на Pantone Compliance System (PMS).

Сите 20 нови модели - 15 QLED телевизори во 4K и 8K резолуција и пет монитори – го добија Pantone сертификатот. Линијата QLED ТВ Samsung 2022 доби признание за прецизноста на боите на Pantone од 2030 година и 110 нови 110 тонови на кожата.

„Како што телевизорите стануваат сè повеќе центар на забавата дома, се зголемува побарувачката за висококвалитетни слики со ниски перформанси“, рече Сеокво Јонг, извршен потпретседател и директор за истражување и развој во одделот за визуелни екрани на Samsung Electronics. . „Ова признание од водечките светски институти е доказ за нашата најдобра технологија во класата, како и за најудобното доживување при гледањето.“

За Samsung Electronics Co., Ltd.

Samsung го инспирира светот и ја обликува иднината со идеи и технологии кои носат трансформација. Компанијата го редефинира светот на телевизори, паметни телефони, уреди за носење, таблети, дигитални уреди, мрежни системи и меморија, LSI системи, лиени и LED решенија. За најновите вести, посетете ја прес-салата на Samsung наhttp://news.samsung.com.


[1] Се однесува на Samsung 2022 Lifestyle телевизорите The Frame, The Serif иThe Sero.


ПР објава


Можеби ќе ве интересира

11 нови македонски чинари во дворот на училиштето Коменски

11 нови македонски чинари во дворот на училиштето Коменски

ИУТЕКРЕДИТ ЈА КУПИ МОЛДАВСКАТА ЕНЕРГОБАНК И ГО ЗГОЛЕМИ КАПИТАЛОТ И БРОЈОТ НА КЛИЕНТИ - резултати за првиот квартал од годинава

ИУТЕКРЕДИТ ЈА КУПИ МОЛДАВСКАТА ЕНЕРГОБАНК И ГО ЗГОЛЕМИ КАПИТАЛОТ И БРОЈОТ НА КЛИЕНТИ - резултати за првиот квартал од годинава

По 11 успешни детски театарски претстави Скопје Сити Мол и Синеплекс најавуваат продолжување на Мој театар – Сити театар наесен

По 11 успешни детски театарски претстави Скопје Сити Мол и Синеплекс најавуваат продолжување на Мој театар – Сити театар наесен

НЛБ Банка доби национална награда за општествена одговорност и признание за најинвентивна практика за проектот „НЛБ Рамка за помош“

НЛБ Банка доби национална награда за општествена одговорност и признание за најинвентивна практика за проектот „НЛБ Рамка за помош“

Кузмановиќ: Vivo смартфоните во Македонија ќе донесат квалитет и долгорочна поддршка на корисниците

Кузмановиќ: Vivo смартфоните во Македонија ќе донесат квалитет и долгорочна поддршка на корисниците

ГОЛЕМ ИНТЕРЕС ЗА МЛАДИНСКИОТ ПРЕДИЗВИК – ГЕНЕРАЦИЈА БЕЗ ГРАНИЦИ, ПРИЈАВЕТЕ СЕ!

ГОЛЕМ ИНТЕРЕС ЗА МЛАДИНСКИОТ ПРЕДИЗВИК – ГЕНЕРАЦИЈА БЕЗ ГРАНИЦИ, ПРИЈАВЕТЕ СЕ!

Караванот на Халкбанк „Приказни од моето маало“ го посети Штип

Караванот на Халкбанк „Приказни од моето маало“ го посети Штип

A1 Македонија повторно со најбрза мобилна мрежа на територијата на целата држава

A1 Македонија повторно со најбрза мобилна мрежа на територијата на целата држава

ВАЖНО СООПШТЕНИЕ: КОНЦЕРТОТ НА ДАЈТЕ МУЗИКА СЕ ПРЕЗАКАЖУВА ЗА 18-ТИ ЈУНИ!

ВАЖНО СООПШТЕНИЕ: КОНЦЕРТОТ НА ДАЈТЕ МУЗИКА СЕ ПРЕЗАКАЖУВА ЗА 18-ТИ ЈУНИ!