29 Мај, 2020
0.0284

Савески: По ставот на Мицкоски, ВМРО-ДПМНЕ заминува во историјата

Објавено во: Македонија 12 Септември, 2018

Со коментар по обраќањето на опозицискиот лидер во јавноста, се јавуваат и граѓанските активисти.

Здравко Савески на Фејсбук, пишува дека колку и да биде сервилен Мицкоски кон империјалниот господар, тој ќе го префереира Заев и дека ВМРО ДПМНЕ заминува во историјата.

„ВМРО-ДПМНЕ заминува во историјата. Како што се очекуваше, под силен американски притисок, не излегоа со јасен став околу референдумот. За прашање кое, наводно, им е многу важно. Претходно, не побараа истовремени предвремени избори што ќе подразбираше влада со нивен премиер да го организира референдумот.

Веројатно се трампаа со власта. После референдумот веројатно во име на „националното помирување“ ќе им го амнестираат главатарот и неговите соработници.

ВМРО-ДПМНЕ заминува во историјата поради следните 2 причини. 1) Во новонастанатите околности, тешко дека повторно ќе им биде дозволено да дојдат на власт. Колку и да биде сервилен Мицкоски кон империјалниот господар, тој ќе го префереира Заев, како вазал кој се докажал. 2) Партијата ќе биде растргната помеѓу про-американското и про-руското крило, кое, ако веќе не е формирано, набрзо ќе се формира.

Вртете-сучете како сакате, поради непромислената политика на Заев, Македонија стана уште една од земјите во кои се борат за превласт американскиот и рускиот империјализам, кој доби шанса во Македонија само поради непромислената политика на Заев. Тоа ќе има свои реперкусии по стабилноста, демократијата и животниот стандард. Скапа ќе биде цената што ќе ја платиме“.


Фејсбук статус Здравко Савески


Можеби ќе ве интересира

За Спасовски денешните бројки се резултат од рестриктивниот период

За Спасовски денешните бројки се резултат од рестриктивниот период

МЕРКИТЕ НЕ СЕ ПОЧИТУВААТ: Можни се карантински мерки за општините од каде доаѓаат најмногу заразени

МЕРКИТЕ НЕ СЕ ПОЧИТУВААТ: Можни се карантински мерки за општините од каде доаѓаат најмногу заразени

ГРЦИЈА ГИ ОТКРИ ЗЕМЈИТЕ: И Македоците ќе можат на грчките плажи од 15 јуни

ГРЦИЈА ГИ ОТКРИ ЗЕМЈИТЕ: И Македоците ќе можат на грчките плажи од 15 јуни

Д-Р. КОСТОВ-ВО ГОБ „8 СЕПТЕМВРИ“ ИМА НАПЛИВ НА ЗАРАЗЕНИ: Доаѓаат пациенти со најтешка клиничка слика и мора да бидат на респиратор

Д-Р. КОСТОВ-ВО ГОБ „8 СЕПТЕМВРИ“ ИМА НАПЛИВ НА ЗАРАЗЕНИ: Доаѓаат пациенти со најтешка клиничка слика и мора да бидат на респиратор

Ексдиректорката на Кожно ќе помине со казна од 10 илјади евра

Ексдиректорката на Кожно ќе помине со казна од 10 илјади евра

ВО ЖИВО: Прес конференција на Венко Филипче

ВО ЖИВО: Прес конференција на Венко Филипче

(ВИДЕО) Американски и грчки воени авиони го прелетаа Скопје

(ВИДЕО) Американски и грчки воени авиони го прелетаа Скопје

Најчевска: Овој народ не се плаши од смрт, овој народ не мисли воопшто

Најчевска: Овој народ не се плаши од смрт, овој народ не мисли воопшто

СВЕТСКА БАНКА ПРЕДУПРЕДУВА - Олабавувањето на мерките нагло ќе го зголеми бројот на заболени

СВЕТСКА БАНКА ПРЕДУПРЕДУВА - Олабавувањето на мерките нагло ќе го зголеми бројот на заболени