14 Јули, 2020
0.0424

Савка Димитровска за Фактор: Најважно е да има мерки за задржување на работните места

Објавено во: Економија 01 Април, 2020

Станува збор за сериозна криза која секако се рефлектира во домашната економија особено во некои сектори и потребно е будно да се следат сите влијанија и навремено да се реагира. Поранешниот и долгогодишен прв човек на домашната кондиторска компанија Европа, Савка Димитровска во изјава за Фактор вели дека државата мора да се фокусира на тоа да не се изгубат работни места, па сугерира мерките кои ќе се носат да се насочени кон  субвенционирање на придонесите и други трошоци за вработените.

„Треба да се направи опсежна анализа која компанија во каква состојба е, имаме извештаи, дополнително да се анализира во погодените сектори и итно да се носат мерки кои ќе озвоможат да не се губат работните места. Да се слушаат фирмите и експертите и да се реагира на дневна основа, вели Димитровска.

Како долгогодишен бизнисмен, сега е во пензија, вели дека прехранбената индустриј сега  не е значајно засегната, но вели дека стравува оти ширењето на вирусот може да ги погоди и овие фабрики. 

„И од здравствен аспект, замислете еден од погоните да е болен и да се заболат сите. Тоа ќе биде страшно и фабриките ќе се затвораат, додава таа.

Самата долги години членува во Надзорниот одбор на Комерцијална банка па вели дека е добро што банкарскиот сектор е стабилен и им излегол во пресрет на граѓаните и на фирмите.

А.Т.

Можеби ќе ве интересира

ЗА КАФУЛИЊА И РЕСТОРАНИ: Се укинуваат ограничувањата за седење на две лица на една маса

ЗА КАФУЛИЊА И РЕСТОРАНИ: Се укинуваат ограничувањата за седење на две лица на една маса

Пандемијата остави 147 милиони луѓе без работа

Пандемијата остави 147 милиони луѓе без работа

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ, ПАЃА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Барел се тргува за помалку од 40 долари

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ, ПАЃА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Барел се тргува за помалку од 40 долари

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

ИМ ТРЕБААТ 16.000 СЕЗОНЦИ: Невработените Финци ја „спасуваат“ реколтата

ИМ ТРЕБААТ 16.000 СЕЗОНЦИ: Невработените Финци ја „спасуваат“ реколтата

Во Македонија во мај само 838 туристи

Во Македонија во мај само 838 туристи

Горивата повторно поскапуваат од полноќ

Горивата повторно поскапуваат од полноќ

Нина Ангеловска: Прифатени 5.000 приговори од средношколци и студенти за платежната картичка

Нина Ангеловска: Прифатени 5.000 приговори од средношколци и студенти за платежната картичка

Финансиски друштва во Македонија: Даваат брзи кредити во кризата, иако им е тешко да опстанат

Финансиски друштва во Македонија: Даваат брзи кредити во кризата, иако им е тешко да опстанат