26 Октомври, 2020
0.0250

СДСМ: Со внесувањето на Драги Ковачки во Извршниот комитет, Мицкоски ја милитаризира ВМРО-ДПМНЕ

Објавено во: Македонија 23 Септември, 2020

Социјалдемократскиот сојуз денеска преку прес конференција реагира на, како што ја нарекуваат, милитаризацијата на ВМРО-ДПМНЕ, со внесувањето на полковникот Драган Ковачки за член на Извршниот комитет. 

„Во ВМРО-ДПМНЕ ништо не е променето. Со изборот на новите членови на Извршниот комитет, Мицкоски ја потврди режимската криминалната матрица на оваа партија, уште уредувана од Никола Груевски. Наместо демократизација, извршителот Мицкоски спроведува милитаризација на ВМРО-ДПМНЕ, со цел што подолго да ја задржи својата партиска фотеља во белиот дворец“, изјави на прес Коста Костадинов, портпарол на СДСМ. 

Внесувањето на Драги Ковачки, полковник на Армијата за член на Извршниот комитет, според него, е неетички и недемократски преседан. 

„Дополнително, ова е обид да се наштети на високиот углед кој го има, гради и чува Армијата. Како земја членка на НАТО Алијансата и пријател со демократскиот свет не смее да има место за политика и за партизација во редовите на АРМ. Припадниците на Армијата се на сите граѓани, треба да ја штитат државата и граѓаните. Во демократски општества нивното место со сигурност не е во партиите. Како по примерот во некоја земји од Латинска Америка каде воени лица парадираат во дворците на партиски високи позиции. Тоа се случува само во режими од Латинска Америка и Африка. Ова не постои во ниедна демократска држава и партија. Ова покажува колку е очаен Христиан Мицкоски. Со него и Груевски ВМРО-ДПМНЕ е деструктивна и недемократска партија“, рече Костадинов. 

Можеби ќе ве интересира

Шкариќ: Уставот не предвидува дека седниците се одржуваат во пленарната сала

Шкариќ: Уставот не предвидува дека седниците се одржуваат во пленарната сала

Рекордни 22 починати од Ковид-19 за еден ден во Македонија

Рекордни 22 починати од Ковид-19 за еден ден во Македонија

Европратеникот Ковачев: Наместо „бугарскиот окупатор“, да пишува „бугарска администрација“

Европратеникот Ковачев: Наместо „бугарскиот окупатор“, да пишува „бугарска администрација“

Наќе Чулев со повик до граѓаните да го поддржат протестот на полицискиот синдикат во вторник

Наќе Чулев со повик до граѓаните да го поддржат протестот на полицискиот синдикат во вторник

Главната кичевска црква ќе инсталира видео-надзор против крадци на пари

Главната кичевска црква ќе инсталира видео-надзор против крадци на пари

Алијана за Албанците и Алтернатива предлагаат анкетна комисија за работата на Комисијата за инфективни болести

Алијана за Албанците и Алтернатива предлагаат анкетна комисија за работата на Комисијата за инфективни болести

Три пациентки починаа на Инфективно во Штип

Три пациентки починаа на Инфективно во Штип

Заев: Секој со еден мандат во ЦО ќе може да биде претседател на СДСМ

Заев: Секој со еден мандат во ЦО ќе може да биде претседател на СДСМ

Погребан Амди Бајрам во присуство на 300 лица

Погребан Амди Бајрам во присуство на 300 лица