22 Август, 2019
0.0419

СДСМ вечерва ќе чека одговор од ВМРО-ДПМНЕ за утрешната лидерска

Објавено во: Македонија 18 Јули, 2019

СДСМ вечерва ќе чека одговор од ВМРО-ДПМНЕ за утрешната лидерска средба што ја најави премиерот Зоран Заев.

Владеачката партија за доцна попладне закажа седница на Централниот одбор и најверојатно една од темите ќе биде утрешната лидерска средба, односно ќе се чека потврда за тоа дали ќе присуствува претседателот на најголемата опозициска партија Христијан Мицкоски на истата.

Пред два дена Мицкоски објави дека нема да дојде, односно би учествувал само доколку станува збор за предвремени парламентарни избори.

Заев најави дека трите главни теми ќе бидат Изборниот законик, пописот и иднината на СЈО, а присуството го потврдија лидерите на ДУИ и Алијана за Албанците - Али Ахмети и Зијадин Села.

Последната седница на ЦО на владеачката партија беше во Охрид кога беа извршани нови членови на ИО, како и нови членови на ЦО.


Можеби ќе ве интересира

Заев побара пратениците веднаш да го донесат новиот Закон за јавно обвинителство

Заев побара пратениците веднаш да го донесат новиот Закон за јавно обвинителство

Заев со еден од предложените кадри дава простор и на бошњачката заедница

Заев со еден од предложените кадри дава простор и на бошњачката заедница

Заев по ЦО на СДСМ порача: Верувам дека нема грешки кај високи функционери на СДСМ

Заев по ЦО на СДСМ порача: Верувам дека нема грешки кај високи функционери на СДСМ

ФОКУС НА ДЕНОТ: По погребот во Гевгелија, Јанева останува во Шутка, за Заев СЈО е обезглавено

ФОКУС НА ДЕНОТ: По погребот во Гевгелија, Јанева останува во Шутка, за Заев СЈО е обезглавено

Жалбата е отфрлена, Јанева останува во затворот Шутка

Жалбата е отфрлена, Јанева останува во затворот Шутка

Во Тетово запленета голема количина марихуана

Во Тетово запленета голема количина марихуана

ПОЖАРИ: Гори во Гостивар, во Дебар изгоре штала и добиток , во Кратово повредена жена

ПОЖАРИ: Гори во Гостивар, во Дебар изгоре штала и добиток , во Кратово повредена жена

На Централниот одбор на СДСМ ќе се расправа и за „Рекет“

На Централниот одбор на СДСМ ќе се расправа и за „Рекет“

Голем пожар кај ветерниците во Богданци

Голем пожар кај ветерниците во Богданци