22 Ноември, 2019
0.0256

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ нема никаков кредибилитет да зборува за попис

Објавено во: Македонија 15 Јуни, 2019

Oд СДСМ реагираат дека ВМРО-ДПМНЕ не може да разбере дека пописот е статистичка, а не политичка операција и затоа шири лажни информации. 

Пописот е неопходна статистичка операција за да може да се реализира плански развој на целото општество и тоа им е јасно на сите освен на ВМРО-ДПМНЕ, која нема никаков кредибилитет да зборува за попис, се вели во реакцијата на СДСМ на денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

„Цели 11 години додека беше власт ВМРО-ДПМНЕ не успеа да организира попис, а дури и оној што го почна, поради политички калкулации го прекина, а потроши над 3 милиони евра народни пари. Денес како опозиција, ВМРО-ДПМНЕ лаже дека не била консултирана и дека не ѝ бил оставен простор за забелешки во однос на законите.За разлика од пропаднатиот попис во 2011, сега целокупната подготовка за организирање на пописот е професионална и транспарента, по сите меѓународни стандарди и во неа цело време е вклучен Евростат. Пописот беше најавен уште минатата година, а 2020 година е годината кога би требало да се реализира согласно меѓународните препораки“, наведуваат од партијата. 

Од СДСМ велат дека за надминување на какви било пречки и негово успешно реализирање до крајот на месецов се спроведува и пробен попис во 13 општини. Додаваат дека очајните закани, лажни вести на Христијан Мицкоски за наводни редефинирања преку пописот, покажуваат дека во ВМРО-ДПМНЕ ништо не се менува. Опозициската партија останува носител на деструкцијата, носител на лажните вести и манипулациите, се вели во реакцијата на СДСМ.

Oд ВМРО-ДПМНЕ претходно реагираа за попишувањето со матични броеви. 

Можеби ќе ве интересира

Еве зошто за Јанева беше одобрен куќен притвор

Еве зошто за Јанева беше одобрен куќен притвор

ФОКУС НА ДЕНОТ: Дадилката која тепаше дете доби притвор, Борисов бара да запре антибугарската реторика

ФОКУС НА ДЕНОТ: Дадилката која тепаше дете доби притвор, Борисов бара да запре антибугарската реторика

Приведена е дадилката која во игротека удираше шлаканици на дете

Приведена е дадилката која во игротека удираше шлаканици на дете

ЗАЕВ Е ЛАУРЕАТОТ: Во Сараево ќе му ја врачат наградата „Иса-бег Исхаковиќ 2019“

ЗАЕВ Е ЛАУРЕАТОТ: Во Сараево ќе му ја врачат наградата „Иса-бег Исхаковиќ 2019“

Обид за силување во касарната во Куманово

Обид за силување во касарната во Куманово

Борисов има едно барање - да се прекине со антибугарската реторика

Борисов има едно барање - да се прекине со антибугарската реторика

Во двор на црква во Кавадарци се најдени осумдесетина куршуми

Во двор на црква во Кавадарци се најдени осумдесетина куршуми

Жерновски за видеото со Борисов: Патриоти дома- „Европејци и Американци“ надвор

Жерновски за видеото со Борисов: Патриоти дома- „Европејци и Американци“ надвор

(Видео 18+) Која е жената што грубо тепа дете во скопско кафуле

(Видео 18+) Која е жената што грубо тепа дете во скопско кафуле