25 Август, 2019
0.0191

Се бара привремено отстранување на седиштето на ДУИ од Тетово

Објавено во: Македонија 13 Јуни, 2019

Интелектуалци, граќански активисти и поранешни борци на ОНА преку граѓанска иницијатива излегоа со писмо во јавноста во кое бараат ДУИ привремено да го отстрани партиското седиште од Тетово бидејќи ситуацијата е „радикализирана“ по компромитирачките телефонски разговори објавени од профилот Ел Чека.

„Граѓаните од Тетово силно ја искажуваат својата индигнација и нивната фрустрација од прислушкуваните телефонски разговори, од кои самите тетовчани се сериозно навредени. Сите сме сведоци на она што го слушнавме во овие разговори на главните експонати на политичка партија која е на власт речиси 20 години.

Ниско ниво на комуникација, параполитички ситуации, сомнителни назначувања, негирање на позицијата на албанските жени во општеството, уцени против политичките противници и нивните семејства, амортизација на оние кои размислуваат поинаку, корупција и демотивирање на генерации, се сигнали дека овие ликови не заслужуваат да бидат носители на одлуки за важни процеси кои се однесуваат на нашите животи.

Затоа, итно бараме седиштето на оваа партија, односно Демократската унија за интеграција, да биде отстрането од Тетово на неопределено време.

Исто така, бараме посветеност на чесни членови на оваа партија во Тетово и истите да не останат заложници на лица со различни хипотеки од минатото. Ова прво ќе биде во нивна корист, а потоа и за граѓаните на Тетово и за пошироката околина ", се вели во реакцијата на граѓанската иницијатива.

Можеби ќе ве интересира

Почина сопругата на Светозар Јаневски

Почина сопругата на Светозар Јаневски

ФОКУС НА ДЕНОТ: Сугарески: Се гради како никогаш досега - Втор ден од Г-7самитот

ФОКУС НА ДЕНОТ: Сугарески: Се гради како никогаш досега - Втор ден од Г-7самитот

Ахмети : Случајот „Рекет“ темелно да се истражи,одговорност за сите што направиле криминал

Ахмети : Случајот „Рекет“ темелно да се истражи,одговорност за сите што направиле криминал

Утре променливо облачно, сонце и топло

Утре променливо облачно, сонце и топло

Сугарески: Досега изградивме и рехабилитиравме преку 500 километри патишта

Сугарески: Досега изградивме и рехабилитиравме преку 500 километри патишта

Состанок на кризниот штаб: Големиот пожар кај Опеница ќе се гаси и со авиони

Состанок на кризниот штаб: Големиот пожар кај Опеница ќе се гаси и со авиони

ВИКЕНД БРИФ: Без вакцинален картон нема упис на деца во училиште - Јанева во посебен одел во Шутка

ВИКЕНД БРИФ: Без вакцинален картон нема упис на деца во училиште - Јанева во посебен одел во Шутка

Со фалсификувано свидетелство ресенчанец се вработил како полицаец

Со фалсификувано свидетелство ресенчанец се вработил како полицаец

Рахиќ: Јанева е во посебен одел во Истражниот Затвор Скопје

Рахиќ: Јанева е во посебен одел во Истражниот Затвор Скопје