15 Декември, 2018
0.3001
    ALK 8197.71    -1.16%     FERS 67900    0%     GRNT 800.16    -2.3%     KMB 5024.07    -0.79%     MPT 46679.54    -1.73%     MTUR 4900    0%     OHB 6517    -0.43%     OILK 6000    0%     OKTA 4350    0%     RMDEN12 97.3    0.31%     RMDEN15 96.8    -0.41%     RMDEN16 97    0%     SBT 1950    8.22%     SOLN 170    0%     STB 1281.65    -0.63%     TEL 299.58    -0.14%     TNB 14180    -0.14%     TTK 1270    -0.78%     ZLRB 6170    311.33%

Се доселил во сиромашен кварат, а денес е милијардер

Објавено во: Финансии 26 Ноември, 2018

Исаак Лариан од Техеран се доселил во сиромашен американски кварт, а денес ја има најмоќната компанија за играчки во САД. 

Татко му имал мала фирма за текстил, каде тој почнал да работи од детството. 

„Почнав да работам од 9 години. Одев во училиште, потоа во продавница, па потоа ги пишував задачите и на крај одев во кревет. Навистина немав многу детски радости“, вели бизнисменот кој денес има 64 години. 

На 17 години ги убедил родителите да го пратат во САД, говорејќи дека ќе му биде подобро таму. 

Тие позајмиле 753 долари од вујко му, и го пратиле во Лос Анџелес. 

Со помош на пријателите се вработил и миел садови за 1,65 долари на час. 

Потоа работел и други професии, а по една година се запишал на колеџ со парите кои ги заработил. 

Потоа во Калифорнија продолжил на државен универзитет, но решил и дека сака да се занимава со претприемништво. 

Продавал роба од Азија, и тоа од својот стан, по што 30.000  долари продажба имал по 9 месеци. 

Потоа се проширил и на други производи, а денес е најголем продавач на играчки во САД. 

Можеби ќе ве интересира

Пет совети како да се биде богат

Пет совети како да се биде богат

Им требаат 15.000 работници

Им требаат 15.000 работници

НБРМ очекува банките да ги намалат каматите по Нова Година

НБРМ очекува банките да ги намалат каматите по Нова Година

Колку чинат имотите кои ги купиле ултрабогатите?

Колку чинат имотите кои ги купиле ултрабогатите?

Тевдовски: Нема веќе земање поголеми кредити за да се исплатат помали

Тевдовски: Нема веќе земање поголеми кредити за да се исплатат помали

СЕ ИМА ПА СЕ МОЖЕ: Колку пари потрошиле ултрабогаташите за недвижнини годинава

СЕ ИМА ПА СЕ МОЖЕ: Колку пари потрошиле ултрабогаташите за недвижнини годинава

Колкави се месечните скриени трошоци за водење сметка во македонска банка

Колкави се месечните скриени трошоци за водење сметка во македонска банка

Секој ќе има банкарски кредитен рејтинг следната година

Секој ќе има банкарски кредитен рејтинг следната година

ТОП 10: Ова се најиновативните компании во светот

ТОП 10: Ова се најиновативните компании во светот