30 Ноември, 2023
0.0283

СЕ ФАЛЕЛА ДЕКА УЖИВА ВО УБИВАЊЕ УКРАИНЦИ - која е Олга, путиновата „волчица“, која беше разнесена од украински автомобил

Објавено во: Свет 08 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Во ракетен напад на Донбас загина Олга „Корса“ Качура (52), командант на една од руските бригади во Украина, а позната е по тоа што често се „фали“ дека ужива да убива Украинци.

За многумина позната како „волчицата“ на рускиот претседател Владимир Путин, Качура (52) беше постхумно наградена во Русија каде ја нарекуваат „храбра и мудра жена“, пишува Newsweek.

Качура имала чин потполковник, а била убиена веднаш откако украински проектил го погодил нејзиниот автомобил додека возела во градот Хорливка, во областа Доњецк во Украина.

Таа во редовите на заштитниците на Донбас се приклучи во 2014 година, објави Приходко.

Оттогаш таа командуваше со дивизијата на повеќецевниот ракетен фрлач „Град“ во Горловка.

– Трагично загина храбра и мудра жена, еден од основачите на Народната милиција ДНР – напиша градоначалникот Приходко на Телеграм.

Како што е соопштено, Качура била убиена за време на гранатирањето на Горловка, додека се враќала од својата позиција.

Нејзината единица пукаше врз цивили во регионот на Донбас, а Качура подоцна се пофали дека ужива да убива Украинци во интервјуата на пропагандните канали на Кремљ.

Качура, за кој се вели дека е родена во Украина и работела во полицискиот оддел во Хорливка, наводно пребегнала на проруската страна во 2014 година, откако Путин поттикнал бунтовнички бунт во Донбас.

Таа често се маскирала во припадници на редовните украински сили за да изврши воени злосторства за да ги дискредитира, наведуваат украинските вооружени сили, пишува „Дејли мејл“.

- Качура беше виновна за гранатирањето на градовите во Донбас и смртта на цивилите - изјави украинскиот новинар Денис Казански. Во Украина таа беше осудена на 12 години затвор во отсуство.

Таа стана една од најновите високи руски офицери што беа убиени во Украина. Качура е 97-от познат офицер убиен во војната на Путин во Украина.

Путин на Качура ѝ ја додели постхумната награда Херој на Русија - највисоката награда на Кремљ - „за храброста и херојството што го покажа во извршувањето на воената должност“. Мајката на две деца беше ранета неколку пати во претходните напади. Таа го држеше чинот полковник во силите на ДНР од 2015 година.

Веста за смртта на Качура уследи по смртта на Анастасија Савицкаја (35), која го држеше чинот каплар, на фронтот минатиот месец. Таа беше мајка на две деца, а по нејзината смрт руските медиуми зборуваа за неа како „вистинска хероина“. Таа беше погребана на 13 јули во родниот Волгоград, град во југозападна Русија. Савицкаја била дел од руската војска од осумнаесетгодишна возраст, а самоиницијативно заминала во Украина.

Извор: Блиц.рс

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

СЕ ОГЛАСИ ПЕСКОВ ЗА БУГАРСКИОТ ПОТЕГ: „Тоа е апсурден и глупав став“

СЕ ОГЛАСИ ПЕСКОВ ЗА БУГАРСКИОТ ПОТЕГ: „Тоа е апсурден и глупав став“

Русија пред портите на „царството“ на најбогатиот Украинец

Русија пред портите на „царството“ на најбогатиот Украинец

КОЈ БЕШЕ ХЕРИ КИСИНЏЕР ЕДЕН ОД НАЈМОЌНИТЕ ДИПЛОМАТИ: Почина вчера на 100 годишна возраст

КОЈ БЕШЕ ХЕРИ КИСИНЏЕР ЕДЕН ОД НАЈМОЌНИТЕ ДИПЛОМАТИ: Почина вчера на 100 годишна возраст

БЛИНКЕН И ЛАВРОВ СЕ РАЗМИНАА: Американскиот државен секретар синоќа замина за Израел

БЛИНКЕН И ЛАВРОВ СЕ РАЗМИНАА: Американскиот државен секретар синоќа замина за Израел

НАПАД НА АВТОБУСКА СТАНИЦА ВО ЕРУСАЛИМ: Три лица убиени, ранети шест

НАПАД НА АВТОБУСКА СТАНИЦА ВО ЕРУСАЛИМ: Три лица убиени, ранети шест

БУГАРИЈА СЕПАК НЕ ГО ПУШТИ АВИОНОТ НА ЛАВРОВ: Причината е Захарова

БУГАРИЈА СЕПАК НЕ ГО ПУШТИ АВИОНОТ НА ЛАВРОВ: Причината е Захарова

ДУРИ ПОЛОВИНА ОД ГЕРМАНСКИТЕ КОМПАНИИ КУБУРАТ ЗА РАБОТНИЦИ: Состојбата станува критична, фалат работници за 1,8 милиони работни места

ДУРИ ПОЛОВИНА ОД ГЕРМАНСКИТЕ КОМПАНИИ КУБУРАТ ЗА РАБОТНИЦИ: Состојбата станува критична, фалат работници за 1,8 милиони работни места

„ХАМАС НИКОГАШ ПОВЕЌЕ НЕМА ДА БИДЕ ЗАКАНА ЗА ИЗРАЕЛ“: Нетанјаху подготвен да ги уништи

„ХАМАС НИКОГАШ ПОВЕЌЕ НЕМА ДА БИДЕ ЗАКАНА ЗА ИЗРАЕЛ“: Нетанјаху подготвен да ги уништи

ФОН ДЕР ЛАЈЕН ВЕЛИ ДЕКА БРИТАНИЈА САКА ДА СЕ ВРАТИ ВО ЕУ: Направивме грешка, мора да ја поправите

ФОН ДЕР ЛАЈЕН ВЕЛИ ДЕКА БРИТАНИЈА САКА ДА СЕ ВРАТИ ВО ЕУ: Направивме грешка, мора да ја поправите