22 Септември, 2020
0.0221

Се гаси пожарот на струшката дива депонија кој Струга ја покри со чад

Објавено во: Македонија 16 Јуни, 2017

Oд синоќа во Струга е ангажирана целата механизација од струшко за да се изгаси пожарот на дивата депонија. 

Ова се случува откако неколку дена градот се гушеше во чад. 

Механизацијата го расчистува патот за да може да се пристапи до пожарот, кој треба најпрво да биде изгасен, а потоа депонијата да биде затрупана. Најавено е дека ќе се работи до целосно завршување на работата.

Граѓаните на Струга со години од надлежните бараат решавање на овој проблем, а сега и итна интервенција за гасење на пожарот на депонијата, која се наоѓа на само 500 метри од градот. Граѓаните бараат депонијата да се дислоцира и трајно да се реши овој проблем. Оваа дива депонија ги крена жителите на нозе и тие протестираа. 

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Имаме „увезени“ случаи на коронавирус од Албанија, можни се рестрикции

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Имаме „увезени“ случаи на коронавирус од Албанија, можни се рестрикции

Театрите, кината, операта и балетот ќе работат според Протоколот за организирање настани

Театрите, кината, операта и балетот ќе работат според Протоколот за организирање настани

На 884 студенти и 347 ученици ќе им се исплаќа месечна сума за трошоците за приватно сместување или превоз

На 884 студенти и 347 ученици ќе им се исплаќа месечна сума за трошоците за приватно сместување или превоз

Koроната се појави и во тетовската градинка

Koроната се појави и во тетовската градинка

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Топалов за Македонците: Не знам дали ни се браќа, тие ни се веќе братучеди

Топалов за Македонците: Не знам дали ни се браќа, тие ни се веќе братучеди

Никола Димитров: Овие денови ќе пристигнат 40 милиони евра грант

Никола Димитров: Овие денови ќе пристигнат 40 милиони евра грант

ЗА КРАЖБАТА НА МРТОВЕЦОТ ВО СТРУМИЦА: Jавното обвинителство засега го утврди идентитетот на три лица

ЗА КРАЖБАТА НА МРТОВЕЦОТ ВО СТРУМИЦА: Jавното обвинителство засега го утврди идентитетот на три лица

Диме Велковски се враќа во Собранието - ќе биде пратеник и следните четири години

Диме Велковски се враќа во Собранието - ќе биде пратеник и следните четири години