24 Март, 2019
0.3171
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

СЕ ИСЕЛИЛА ВО БРИТАНИЈА: Добро е да живеете во земја која е сервис на граѓаните

Објавено во: Балкан 12 Март, 2019

Вишња Дрмиќ, која има 50 години неодамна се иселила од хрватскиот град Шибеник на југот на Англија. 

Таа Хрватска ја напуштила поради финансиска несигурност, пишуваат хратските медиуми. 

„Кога жена од 50 години ќе се реши на такво нешто, зад таа одлука мора да стои некоја сериозна причина. Мајка сум на три ќерки, најстарата има 32 години и е мажена. Другите две уште се школуваат, едната е на факултет, другата е во средно училиште“, раскажува оваа жена. 

За да го издржува семејството, во Хрватска работела три работи истовремено. 

„Колку и да се трудевме не можевме да преживееме ние четири, иако беа скромни, знаеја да преживеат со 20 куни на ден“, вели таа. 

Заминала да работи како негувателка во Британија, и вели дека луѓето таму се многу љубезни, а државата е сервис на граѓаните. 

Но, планира да се врати на својата стара професија, и не сака до крајот на својот работен век да биде негувателка, туку сака да се занимава повторно со декорација од балони за свадби, настани, родендени. 

Вишња Дрмиќ е среќна со животот во Англија и не планира скоро да се врати во Хрватска. 

Можеби ќе ве интересира

Жена од Балканот ги учи Италијанците како се прават тестенини

Жена од Балканот ги учи Италијанците како се прават тестенини

Германски професор се извинува на Србите за НАТО бомбардирањето пред 20 години

Германски професор се извинува на Србите за НАТО бомбардирањето пред 20 години

Грчката полиција уапси македонски државјанин

Грчката полиција уапси македонски државјанин

Министерка за правда на Бугарија си поднесе оставка откако Антикорупциска ја „улови“

Министерка за правда на Бугарија си поднесе оставка откако Антикорупциска ја „улови“

Зголемени безбедносни мерки за „македонската“ порада на 25 март

Зголемени безбедносни мерки за „македонската“ порада на 25 март

БАРАЊЕ ДО АЛБАНИЈА: Да спроведе реален попис на малцинствата

БАРАЊЕ ДО АЛБАНИЈА: Да спроведе реален попис на малцинствата

Вучиќ даде одговор кого ќе помилува

Вучиќ даде одговор кого ќе помилува

За една година 10.000 Хрвати заминале од БиХ

За една година 10.000 Хрвати заминале од БиХ

Каде ќе ја одлежи казната затвор Радован Kaраџиќ?

Каде ќе ја одлежи казната затвор Радован Kaраџиќ?