27 Мај, 2022
0.0241

СЕ ЈАВИ СРПСКИ АНАЛИТИЧАР - ЧВОРОВИЌ: Патријархот Вартоломеј постапи разбојнички кон СПЦ, СЕ УШТЕ МОЛЧИ СРПСКАТА ЦРКВА

Објавено во: Балкан 10 Мај, 2022

Зоран Чворовиќ, професор на Правниот факултет во Крагуевац, денеска по повод одлуката на Вселенскиот патријарх Вартоломеј за МПЦ изјави дека само СПЦ има право да даде автокефалност на некои од нејзините организациски единици.

Во изјава за новинската агенција Бета, Чворовиќ рече дека Вартоломеј ја „ограбил канонската територија на Српската православна црква“ и дека, како што ги нарече, ги прогласил за канонскa православна црклва „расколниците во Македонија“ кои се одвоиле од српската православна црква, повикувајќи се на „наводното право да биде последна жалбена, апелациона инстанца во православието, со право да се преиспитаат одлуките на помесните Цркви“.

Тој додаде дека Вартоломеј ја сака функцијата „источен папа“ за себе, иако „само делумно“ е меѓу локалните православни цркви.

Не само што неканонската одлука на Цариградската патријаршија ја прејудицирала одлуката за прашањето за македонскиот раскол, туку Цариград сакал целосно да ја деградира моќта на моќниот томос што Српската православна црква ќе им го даде на православните Македонци“, изјави правниот историчар Чворовиќ, познат и како автор на книгата „Право и православие“.

Тој исто така рече дека пред неколку години, „иако каноните не го дозволуваат тоа“, Константинополската патријаршија интервенирала во Украина, создавајќи нова неканонска црква, таканаречената православна црква на Украина, од „поранешните расколници“. 

„Константинополската патријаршија нема надлежности во однос на другите помесни автокефални цркви, бидејќи сите автокефални цркви имаат ист опсег на надлежности и се еднакви една со друга“, рече Нодес.

Српската православна црква се уште не одговорила.

Повеќе детали на Бета

Фото: Бета

Можеби ќе ве интересира

Сергеј Лавров во Белград на 7 јуни

Сергеј Лавров во Белград на 7 јуни

Голем пожар во центарот на Солун, спасени 44 лица, повредени најмалку двајца

Голем пожар во центарот на Солун, спасени 44 лица, повредени најмалку двајца

ГО ИЗБОДЕЛ БРАТОТ БЛИЗНАК И СОПСТВЕНИОТ ТАТКО: Двојно убиство во Косовска Митровица

ГО ИЗБОДЕЛ БРАТОТ БЛИЗНАК И СОПСТВЕНИОТ ТАТКО: Двојно убиство во Косовска Митровица

Грција во ОН ќе се жали за турските провокации за островите во Егејското Море

Грција во ОН ќе се жали за турските провокации за островите во Егејското Море

Жена избоде друга жена на судење во Врање

Жена избоде друга жена на судење во Врање

НЕМАВМЕ ПРОБЛЕМИ СО ШЕЌЕРОТ, ТУКУ СО ЕДЕН ТАЈКУН КОЈ САКАШЕ ДА ЗАРАБОТИ ГОЛЕМИ ПАРИ - Вучиќ за недостатокот

НЕМАВМЕ ПРОБЛЕМИ СО ШЕЌЕРОТ, ТУКУ СО ЕДЕН ТАЈКУН КОЈ САКАШЕ ДА ЗАРАБОТИ ГОЛЕМИ ПАРИ - Вучиќ за недостатокот

Вакво невереме немаме видено со децении – град со големина на тениски топчиња паѓал во Хрватска

Вакво невереме немаме видено со децении – град со големина на тениски топчиња паѓал во Хрватска

Бегалците од Украина до 1 јуни треба да ги напуштат бугарските хотели

Бегалците од Украина до 1 јуни треба да ги напуштат бугарските хотели

Хрватска да не ја пушта Србија во ЕУ, ако не се откаже од „митот Јасеновац“

Хрватска да не ја пушта Србија во ЕУ, ако не се откаже од „митот Јасеновац“