25 Септември, 2020
0.0202

СЕ КРЧКААТ ИЗМЕНИ ВО ЗАКОНОТ: Како МВР ќе ги регулира електричните тротинети

Објавено во: Македонија 13 Август, 2019

За кратко време многумина ги заменија автомбилите со нив. Патуваат до работа, до училиште, низ град. Електричните тротинети се добра замена и за велосипедите, но и покрај растот на нивната популарност светот почна да им „објавува војна“.

Париз неодамна реши да го ограничи бројот на електрични тротинети, а Белгија и Германија воведуваат строги правила за нив поради поради попречување на пешаците.

Тренд се и кај нас, но исто како и во многу други земји ова превозно средство не е регулирано со Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата.

Фактор ги праша надлежните од МВР што планираат во однос на безбедноста политика кај електричните тротинети, а од таму велат дека се работи на законски измени и дополнување на Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата.

„Со оглед дека појавата, односно учеството на електричните тротинети во сообраќајот стана зачестена појава по сообраќајниците, а имајќи предвид дека овој вид на превозно средство не е регулирано во Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата (“Службен весник на Република Македонија“ бр.169/2015, бр.226/2015, бр.55/2016, бр.11/2018 и бр.83/2018), Министерството за внатрешни работи подготвува законски измени и дополнување на Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, а се со една цел - нормативно регулирање и воспоставување на стандарди за безбедност и за овој вид учесници во сообраќајот“, посочуваат од МВР. 

СЕ БАРА СООДВЕТНО РЕШЕНИЕ ЗА РЕГУЛИРАЊЕ

Работна група ќе треба да најде соодветно решение за ова ново превозно средство како да се регулира.

Формирана е работна група, која меѓу другите измени на законот кои се планираат, треба да изнајде соодветно решение и за ова ново превозно средство кое е се попопуларно и кај нас. 

„И во други земји во Европа се бара начин како најсоодветно да се регулира ова превозно средство, па нашата работна група користејќи ги искуствата и мислењата на експертите ќе предложи соодветно решение“, додаваат кратко од МВР.

ОД МНОГУ СООБРАЌАЈКИ ДО ЗАОСТРУВАЊЕ НА ПРОПИСИТЕ ВО СВЕТОТ

Поради големиот број несреќи кои ги предизвикале корисниците на овој вид превозно средство и гужва и загрозување на безбедноста која ја создаваат на тротоарите, европските градови одлучиле драстично да ги заострат прописите.

Забележани се и несреќи со овие возила. Прва со смртен епилог се случила во мај во Брисел, а во јуни и едно 25 годишно момче го изгубило животот во судир со камион. Фатална средба со камион имала и една популарна млада ТВ водителка. Испаднало дека таа воопшто не ги знаела сообраќајните правила.

После низата несреќи во кои учествувале тротинети ширум Европа, а во шведскиот град Хелсингборг истото попладне после загинувањето на еден корисник на тротинет, деловен човек на пауза за ручек, избиле демонстрации со барање сите тротинети секаде да се забранат.


И.С.

Можеби ќе ве интересира

Заев: Ќе има одговорност и соодветна казна за бруталноста на полицајците во Битола

Заев: Ќе има одговорност и соодветна казна за бруталноста на полицајците во Битола

Словенечкиот претседател ќе се поклони на гробот на Гоце Делчев

Словенечкиот претседател ќе се поклони на гробот на Гоце Делчев

Каде потфрли здравствениот систем во Македонија: Се чека анализата од клиниките за високата смртност од ковид

Каде потфрли здравствениот систем во Македонија: Се чека анализата од клиниките за високата смртност од ковид

СКЛУЧУВАЊЕТО БРАКОВИ ОСТАНУВА ЗА НЕКОИ ПОДОБРИ ВРЕМИЊА: Поради пандемијата за 70 отсто помалку регистрации

СКЛУЧУВАЊЕТО БРАКОВИ ОСТАНУВА ЗА НЕКОИ ПОДОБРИ ВРЕМИЊА: Поради пандемијата за 70 отсто помалку регистрации

Еден полицаец тешко повреден на главата, друг во стомак - дел од напаѓачите кај Степанци уапсени

Еден полицаец тешко повреден на главата, друг во стомак - дел од напаѓачите кај Степанци уапсени

Земјотрес е почувствуван во Македонија

Земјотрес е почувствуван во Македонија

Мизрахи: Ставот на СДСМ дека сум опасност за европската перспектива е како оној на Хитлер

Мизрахи: Ставот на СДСМ дека сум опасност за европската перспектива е како оној на Хитлер

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Каракачанов тврди дека Бугарија ќе каже „не“, денес нови 152 заразени со коронавирусот

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Каракачанов тврди дека Бугарија ќе каже „не“, денес нови 152 заразени со коронавирусот

Тв Клан се извини на гостите за „горчливиот вкус”, со кој можеби ја напуштија емисијата

Тв Клан се извини на гостите за „горчливиот вкус”, со кој можеби ја напуштија емисијата