19 Април, 2018
0.0578

Се надѕира ли светло на крајот од грчко-македонскиот тунел?

Објавено во: Македонија 13 Јануари, 2018

Нови напори во решавање на прашањето за името на Македонија.

Македонија и Грција ќе формираат работни групи, предводени од министрите за надворешни работи, како би разговарале за тој спор. А новата рунда преговори со посредникот на ОН би требало да биде на 17 јануари во Њујорк. Кои се опциите и дали е можен и каков е патот до компромис.

Прашањето кое корените ги влече од 19 век, а 25 години траат проблемите со името, би можело да добие одговор во наредните месеци.

„Го охрабривме медијаторот да излезе од почетната рамка и ние на ниво на министри брзо по добивањето на тоа, ќе преговараме, ќе формираме преговарачки тимови. Важно е само со колегата Никос и министерот Коѕијас дека се разделивме со уерение дека има волја на двете страни“, истакна министерот Никола Димитров.

Грчкиот премиер Алексис Ципрас порачува дека прозорот за решавање на ова прашање е отворен, доколку се покаже дека ставовите на македонскиот сосед се искрени.

До решение, се шпекулира за можни имиња со географска одредница-Горна, Вардарска, но и Нова Македонија.

Сепак согласност за промена на името владата ќе мора да побара од граѓаните на референдум. За уставните измени, ќе биде потребна двотретинска поддршка, т.е. поддршка и од опозицијата.

А решението, според премиерот би можело да се најде во првите шест месеци во годината. За тоа време, Бугарија која претседава со Унијата, иако не призна под уставното име, ќе не нарекува Поранешна Југословенска Република Македонија.

Можеби ќе ве интересира

СЈО со три нови возила, „Автонова“ го доби тендерот

СЈО со три нови возила, „Автонова“ го доби тендерот

Рочиштето за „Насилство во Центар“ одложено за 1 јуни

Рочиштето за „Насилство во Центар“ одложено за 1 јуни

Могерини се обрати во Собранието: Ја надминавте кризата, се вративте на вистинскиот пат

Могерини се обрати во Собранието: Ја надминавте кризата, се вративте на вистинскиот пат

МВР поднесе кривични за тепањето на девојче во неготинското школо

МВР поднесе кривични за тепањето на девојче во неготинското школо

Македонија дупло дно, ВМРО-ДПМНЕ разочарани критикуваат

Македонија дупло дно, ВМРО-ДПМНЕ разочарани критикуваат

Седумгодишно девојче удрено со автомобил во Скопје

Седумгодишно девојче удрено со автомобил во Скопје

Талат Џафери ќе се сретне со турскиот државен врв

Талат Џафери ќе се сретне со турскиот државен врв

Протест на „Правда за Алмир“ денес пред Собрание

Протест на „Правда за Алмир“ денес пред Собрание

Драгана Милчевска за праксата во Италија: Го научив јазикот, сега тоа ми вреди злато

Драгана Милчевска за праксата во Италија: Го научив јазикот, сега тоа ми вреди злато