10 Август, 2020
0.0305

СЕ НАЛУТИЈА ЗА АЈА СОФИЈА: Грците ги укинуваат турските серии

Објавено во: Балкан 30 Јули, 2020

Поради претворањето на Аја Софија од музеј во џамија,  Грците ги укинуваат турските серии. 

Грчката телевизија Антена (АНТ1) го укина емитувањето турски серии на својата програма, како одговор на одлуката на турскиот претседател  Реџеп Таип Ердоган, со која Аја Софија стана џамија.

Главниот уредник на телевизијата, Јоргос Пофанитис, вели дека се размислувало, по летната пауза, наесен да продолжи емитувањето на турски серии, но дека одлуката сериите да бидат забранети во целост е донесена по сето она што се случувало со Аја Софија.

На овој канал во изминатите години се емитувани 18 турски серии.

Ердоган на 10 јули потпиша декрет со кој се бараше Аја Софија да стане џамија, а Државниот совет веднаш потоа ја поништи одлуката донесена 1934 година со која Аја Софија беше претворена во музеј прогласувајќи ја за незаконска.

Минатиот петок, на 24 јули, беше одржана и првата молитва во џамијата на која учествуваа Ердоган и неговите соработници. Фреските во Аја Софија беа прекриени со завеси.

Освен православните цркви ширум светот, остри реакции стигнаа и од САД, ЕУ и УНЕСКО. Тие го осудија ваквото однесување на Турција кон светското културно наследство.

По 86 години  Аја Софија повторно е отворена за молитва. 

Г.г. Стефан му пиша писмо на Вартоломеј во кое наведува дека пренамената на Света Софија потсетува на темното минато. 


Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, архиепископот г.г. Стефан, упати писмо на сострадалност и поткрепа до вселенскиот патријарх Вартоломеј поради промената на статусот на храмот Света Софија во Истанбул.

Можеби ќе ве интересира

Косово бара помош, му се заканува хуманитарна катастрофа

Косово бара помош, му се заканува хуманитарна катастрофа

(ФОТО+ВИДЕО) ПЕТ ЖРТВИ МЕЃУ КОИ И БЕБЕ: Поплави погодија грчки остров

(ФОТО+ВИДЕО) ПЕТ ЖРТВИ МЕЃУ КОИ И БЕБЕ: Поплави погодија грчки остров

На 53 години, најпознатиот албански скулптор ја загуби битката со короната, Рама со трогателни зборови

На 53 години, најпознатиот албански скулптор ја загуби битката со короната, Рама со трогателни зборови

(ВИДЕО) ВОЗАЧОТ ПРЕЖИВЕАЛ - мал авион се сруши во Грција

(ВИДЕО) ВОЗАЧОТ ПРЕЖИВЕАЛ - мал авион се сруши во Грција

ХРВАТСКИ ПЛАЖИ И ЛОКАЛИ КОИ ПОРАНО БЕА ИЗГОР - решија значајно да ги намалат цените

ХРВАТСКИ ПЛАЖИ И ЛОКАЛИ КОИ ПОРАНО БЕА ИЗГОР - решија значајно да ги намалат цените

ЗА СТАРТ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА РАЗМИСЛУВА И СРБИЈА: Одлуката се чека в понеделник, но се снимаат и часови за евентуална онлајн настава

ЗА СТАРТ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА РАЗМИСЛУВА И СРБИЈА: Одлуката се чека в понеделник, но се снимаат и часови за евентуална онлајн настава

ВРЕДИ ПОВЕЌЕ ОД ДВА МИЛИОНИ ЕВРА - Во Словенија откриена плантажа со марихуана

ВРЕДИ ПОВЕЌЕ ОД ДВА МИЛИОНИ ЕВРА - Во Словенија откриена плантажа со марихуана

СТРАВИЧНА СЦЕНА НА ТРЕНИНГ - Прва информација од што починал младиот кошаркар Оџо

СТРАВИЧНА СЦЕНА НА ТРЕНИНГ - Прва информација од што починал младиот кошаркар Оџо

(ВИДЕО) ВОЗ ИЗЛЕТА ОД ШИНИТЕ - паднала карпа на пругата

(ВИДЕО) ВОЗ ИЗЛЕТА ОД ШИНИТЕ - паднала карпа на пругата