20 Јули, 2018
0.4013
    ALK 8000.45    -0.15%     CEVI 950    6.98%     GRNT 831.09    2.69%     KMB 5182.91    0.42%     MPT 43620    0.28%     OKTA 4300    -0.02%     PPIV 46500    2.18%     REPL 62100    -2.97%     RMDEN16 95    0%     RMDEN17 96    0%     STIL 130    0.71%     TNB 13942    0.38%     TPLF 1210    10%     TTK 1000    0.1%     UNI 2424.09    -0.04%     ZILU 250    0%

Се очекува Иванов да истапи со нов предлог за гувернер на НБ

Објавено во: Финансии 11 Мај, 2018

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев, за Канал 5 изјави дека мнозинството во Собранието очекува претседателот на РМ, Ѓорѓе Иванов, да излезе со нов предлог за гувернер на РМ.

- Неспорно е тоа дека предлогот за гувернер на Народна банка останува како право на претседателот, но тој предлог треба да биде прифатлив за мнозинството пратеници - рече Тунтев.

На актуелниот гувернер Димитар Богов мандатот му истекува за десетина дена. Иванов го предложи токму него за уште еден мандат на чело на централната банка, но се чини дека тоа е неприфатливо за егзекутивата, откако премиерот Зоран Заев беше на средба кај претседателот да му го соопшти истото.

Можеби ќе ве интересира

Шапуриќ: Државата ќе помага претпријатија и за половно купени машини

Шапуриќ: Државата ќе помага претпријатија и за половно купени машини

ИДЕЈА ЗА БИЗНИС: Погледнете како Наполитанците прават пари од Кристијано Роналдо

ИДЕЈА ЗА БИЗНИС: Погледнете како Наполитанците прават пари од Кристијано Роналдо

Просечната нето-плата зголемена за 7,1 отсто

Просечната нето-плата зголемена за 7,1 отсто

Најтргуваните и највредните акции на македонската берза во првата половина од 2018-та

Најтргуваните и највредните акции на македонската берза во првата половина од 2018-та

Имаат три пати помали плати од западот, а поскапа електроника и облека

Имаат три пати помали плати од западот, а поскапа електроника и облека

Град во соседството „крие“ дури 99 милионери

Град во соседството „крие“ дури 99 милионери

Потпис и од Македонија за размена на даночни информации: нов обрач околу даночните тајни

Потпис и од Македонија за размена на даночни информации: нов обрач околу даночните тајни

КАКО Е МОЖНО: За 36 часа заработиле 2 милијарди долари

КАКО Е МОЖНО: За 36 часа заработиле 2 милијарди долари

Интервју Пеџа Јовановиќ: НЛП-Невро Лингвистичкото Програмирање како алатка на современите менаџери

Интервју Пеџа Јовановиќ: НЛП-Невро Лингвистичкото Програмирање како алатка на современите менаџери