20 Мај, 2018
0.4072
    ALK 8098.79    0.29%     BESK 7738.39    -2.05%     GRNT 743.11    -1.78%     KMB 4373.93    0.64%     MKSD 204    9.68%     MPT 30016.78    0.05%     MTUR 4100    -0.41%     OHB 6498.44    0.11%     PPIV 44500    0%     RMDEN16 95.5    0.42%     RZLE 14    0%     RZLV 44    0%     RZUS 124.82    -0.94%     STB 1022.5    -0.26%     STBP 1102.85    0.07%     STIL 132.97    3.31%     TEL 270    -1.46%     TNB 13718    3%     TPLF 1573.88    -1.18%     TTK 860    -1.23%     UNI 2420.09    2.55%     ZILU 238    8.18%

Се очекува Иванов да истапи со нов предлог за гувернер на НБ

Објавено во: Финансии 11 Мај, 2018

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев, за Канал 5 изјави дека мнозинството во Собранието очекува претседателот на РМ, Ѓорѓе Иванов, да излезе со нов предлог за гувернер на РМ.

- Неспорно е тоа дека предлогот за гувернер на Народна банка останува како право на претседателот, но тој предлог треба да биде прифатлив за мнозинството пратеници - рече Тунтев.

На актуелниот гувернер Димитар Богов мандатот му истекува за десетина дена. Иванов го предложи токму него за уште еден мандат на чело на централната банка, но се чини дека тоа е неприфатливо за егзекутивата, откако премиерот Зоран Заев беше на средба кај претседателот да му го соопшти истото.

Можеби ќе ве интересира

ЦЕНА НА ТАКСИ УСЛУГИ: Kaде во регионот е најевтино?

ЦЕНА НА ТАКСИ УСЛУГИ: Kaде во регионот е најевтино?

И ОВА СЕ СЛУЧУВА: Се бунат заради високи плати

И ОВА СЕ СЛУЧУВА: Се бунат заради високи плати

Анѓушев во Софија до пари за гасовод, далновод, патишта и железница

Анѓушев во Софија до пари за гасовод, далновод, патишта и железница

Добива плата од 291 милиони долари - со што се занимава?

Добива плата од 291 милиони долари - со што се занимава?

Со продаден имот од 4,5 милиони евра, исплатени придонесите на повеќе од 1.000 работници

Со продаден имот од 4,5 милиони евра, исплатени придонесите на повеќе од 1.000 работници

Купил службени мобилни телефони, ама не им ги дал на вработените

Купил службени мобилни телефони, ама не им ги дал на вработените

Нуди плата од 60.000 динари, но никој не сака да работи

Нуди плата од 60.000 динари, но никој не сака да работи

Богов се повлече од кандидатурата

Богов се повлече од кандидатурата

Каде се најголеми, а каде најмали „државните“ плати

Каде се најголеми, а каде најмали „државните“ плати