21 Септември, 2021
0.0312

СЕ ОГЛАСИ СИНДИКАТОТ: Исмаили што побргу да ја закаже седницата на Комисијата за труд, за работниците да го имаат од октомври недела неработен ден

Објавено во: Економија 14 Септември, 2021

Откако Фактор објави дека претседателот на Комисијата за труд и социјална политика Хусни Исмаили од Алтернатива се уште не ја става на дневен ред на комисијата точката за измените на Законот за работни односи, со кои од први октомври недела треба да стане неработен ден, со реакција се јави Сојузот на синдикатите на Македонија. 

Од ССМ бараат Исмаили во најкус можен рок да закаже седница на Комисијата за труд и социјална политика, на која ќе се разгледуваат предлог законските измени на Законот за работни односи во второ читање. 

„Сојузот на синдикатите на Македонија како иницијатор на измените на Законот за работните односи во насока на уредување на недела како неработен ден, а со цел унапредување на работничките права и усогласување на националното законодавство со меѓународните трудови стандарди, бара од претседателот на Комисијата за труд и социјална политика во Собранието во најкус можен рок да закаже седница на Комисијата за труд и социјална политика, на која ќе се разгледаат предлог измените на законот во второ читање кои се испратени до Собранието во јули оваа година“, се вели во соопштението од најголемиот синдикат во земјава.

На тој начин, според нив, ќе се исполнат сите законски претпоставки, измените на законот да бидат ставени на дневен ред на седница на Собранието навреме, за да може работниците да го користат правото недела да биде неработен ден со почеток од први октомври оваа година, како што беше договореното од сите социјални партнери во државата.

„Очекуваме тоа што социјалните партнери го договориле на ниво на Економско социјален совет целосно да се почитува и да се реализира  од страна на Собранието“, велат од ССМ во својот допис до претседателот на Комисијата за труд и социјала. 

Како што веќе објави Фактор, од Министерството за труд и социјала апелираа до сите народни избраници, и од власта и од опозицијата, да дадат максимална поддршка на ова законско решение.

Оттаму нагласуваат дека овој закон ќе опфати дури 92 проценти од работниците во земјава, за кои недела ќе биде неработен ден. 

Н.Н.Ф.

Можеби ќе ве интересира

ПОПИШАНИ НАД МИЛИОН ГРАЃАНИ: Еве колкумина се попишале од странство

ПОПИШАНИ НАД МИЛИОН ГРАЃАНИ: Еве колкумина се попишале од странство

ОД ДЕНЕС ДИЗЕЛОТ СЕ ТОЧИ ПО ПОЕВТИНА ЦЕНА а еве колку ќе се плаќа за бензин

ОД ДЕНЕС ДИЗЕЛОТ СЕ ТОЧИ ПО ПОЕВТИНА ЦЕНА а еве колку ќе се плаќа за бензин

Владата од 2022 размислува повторно да субвенционира нискобуџетни летови

Владата од 2022 размислува повторно да субвенционира нискобуџетни летови

МИСЛАТ ЛИ ПРАТЕНИЦИТЕ НА РАБОТНИЦИТЕ - уште ништо не е извесно за недела неработен ден, се прават напори да се фати рокот

МИСЛАТ ЛИ ПРАТЕНИЦИТЕ НА РАБОТНИЦИТЕ - уште ништо не е извесно за недела неработен ден, се прават напори да се фати рокот

Бугарите не доаѓаат во Делчево, локалната економија е во криза

Бугарите не доаѓаат во Делчево, локалната економија е во криза

Од Владата велат дека нема простор за поскапување на лебот

Од Владата велат дека нема простор за поскапување на лебот

Работа има, но фалат работници

Работа има, но фалат работници

Два клучни фактори ја креваат цената на нафтата во светот

Два клучни фактори ја креваат цената на нафтата во светот

Заев го искоментира растот на цените и стравот од инфлација

Заев го искоментира растот на цените и стравот од инфлација