21 Мај, 2019
0.0194

СЕ ПОДГОТВУВА НОВА ВОЈНА НА БЛИСКИОТ ИСТОК: Еве каде лежи опасноста

Објавено во: Свет 16 Мај, 2019

Хезболах може спорот околу поморската граница со Израел да го искористи за нова војна. 

Ова би било поткрепено со тврдење дека Израел во либанските води користи плин вреден милијарди долари. 

Откако растат тензиите меѓу Иран и САД, можно е да реагираат организациите кои ги поддржува Иран. 

Од Хелболах велат дека либанската јавност нема да им прости ако предизвикаат трета либанска војна, затоа што тоа би довело до делумно уништување на Либан. 

Израел има интерес, а тоа се гасни полиња на либанска територија. Во мај 2000 година Израел ги повлече трупите од Либија, со што заврши конфликтот од 18 години. Но, спорот за поморските граници никогаш не е решен. 

Израел има две опции, да инсистира на границата која сама ја одредила, или да влезе во дијалог со Либан за договор. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ТОРНАДА БЕСНЕАТ: Куќи останаа без покриви, патници засолнети на аеродром

(ВИДЕО) ТОРНАДА БЕСНЕАТ: Куќи останаа без покриви, патници засолнети на аеродром

Нов Зеланд станува немилосрден кон странците, еве и зошто

Нов Зеланд станува немилосрден кон странците, еве и зошто

НЕОБИЧНО: Направија приколка од пердуви од кокошки

НЕОБИЧНО: Направија приколка од пердуви од кокошки

Дали Путин повторно стана татко?

Дали Путин повторно стана татко?

Роми од Македонија и Србија бараат пензија од Германија поради гетоизирање

Роми од Македонија и Србија бараат пензија од Германија поради гетоизирање

Приврзаник на Брегзит нападнат со милкшејк

Приврзаник на Брегзит нападнат со милкшејк

(ВИДЕО) Бизнисмен нуди плата на семејства кои би се доселиле во европско село

(ВИДЕО) Бизнисмен нуди плата на семејства кои би се доселиле во европско село

(ВИДЕО) СТРАОТНА ГЛЕТКА: Човек виси на врвот на Ајфеловата кула, луѓето се евакуирани

(ВИДЕО) СТРАОТНА ГЛЕТКА: Човек виси на врвот на Ајфеловата кула, луѓето се евакуирани

(ВИДЕО ВО ЖИВО) ПОЛИЦИЈАТА СЕУШТЕ ВО АМБАСАДАТА: Имотот на Асанж се запленува од амбасадата на Еквадор во Лондон

(ВИДЕО ВО ЖИВО) ПОЛИЦИЈАТА СЕУШТЕ ВО АМБАСАДАТА: Имотот на Асанж се запленува од амбасадата на Еквадор во Лондон