27 Октомври, 2021
0.0193

СЕ ПОЈАВИЈА УШТЕ ДВА ВИРУСИ СЛИЧНИ НА КОРОНАТА: Ситуацијата се менува од час во час, има многу заразени деца, загрижувачка изјава на Лончар

Објавено во: Балкан 25 Септември, 2021

Министерот за здравство на соседна Србија, Златибор Лончар, изјави дека бројот на заразени деца се менува од час во час, дека има многу позитивни деца од училишна возраст и дека, според она што може да се види сега, тие се сериозни носители на болеста. Истовремено, тој предупреди и на појава на уште два нови вируси кои се слични на корона вирусот.

- Од друга страна, се појавија уште два вируси слични на корона, во очекување сме и на сезонскиот грип - предупреди Лончар во Ниш.

На прашањето зошто на здравствените институции на југот на Србија им е забрането да ги објавуваат бројките на починатите од ковид, Лончар вели дека не знае зошто е тоа така.

- Можно е фактот дека имавме несогласувања, на пример, пациент од Врање почина во болница во Ниш, така што се зема предвид дека починал и во Ниш и во Врање - објасни Лончар и нагласи дека властите немаат причина да кријат бројките.


Можеби ќе ве интересира

Антиваксерите го нарекоа усташ и Менгеле - Кон вели дека нема да им прости поради неговото потекло

Антиваксерите го нарекоа усташ и Менгеле - Кон вели дека нема да им прости поради неговото потекло

КОРОНАТА Е НЕУМОЛИВА ВО СРБИЈА: Речиси 2.000 новозаболени повеќе од вчерашниот ден

КОРОНАТА Е НЕУМОЛИВА ВО СРБИЈА: Речиси 2.000 новозаболени повеќе од вчерашниот ден

АЛБАНИЈА ЈА РЕГИСТРИРА НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА КОВИД: Почина -5-годишно дете

АЛБАНИЈА ЈА РЕГИСТРИРА НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА КОВИД: Почина -5-годишно дете

ЧЕТИРИТЕ ДЕЦА КОИ СЕ НА РЕСПИРАТОР УТРОВО СЕ МАЛКУ ПОДОБРО: Д-р Миниќ сепак не е премногу оптимист

ЧЕТИРИТЕ ДЕЦА КОИ СЕ НА РЕСПИРАТОР УТРОВО СЕ МАЛКУ ПОДОБРО: Д-р Миниќ сепак не е премногу оптимист

ВИКАА УАПСЕТЕ ГО ДОКТОР КОН: Антиваксерите пред станот на познатиот српски доктор

ВИКАА УАПСЕТЕ ГО ДОКТОР КОН: Антиваксерите пред станот на познатиот српски доктор

На смртна постела кажале дека имаат лажни сертификати и никогаш не биле вакцинирани

На смртна постела кажале дека имаат лажни сертификати и никогаш не биле вакцинирани

Во Грција пристигнаа Авганистанци, повеќето од нив се судии

Во Грција пристигнаа Авганистанци, повеќето од нив се судии

Тиодоровиќ вели дека вирусот не познава „српски инает“

Тиодоровиќ вели дека вирусот не познава „српски инает“

ДЕВОЈЧЕ ОД 7 ГОДИНИ НА РЕСПИРАТОР: Уште едно дете во Србија се бори со тешка форма на ковид, останатите три се на работ на животот

ДЕВОЈЧЕ ОД 7 ГОДИНИ НА РЕСПИРАТОР: Уште едно дете во Србија се бори со тешка форма на ковид, останатите три се на работ на животот