20 Септември, 2020
0.0257

СЕ ПРЕБРОЈУВААТ КОНТАКТИТЕ НА ЗАРАЗЕНИТЕ ОД ЖУРКИТЕ: Очекувани 200 позитивни на ковид

Објавено во: Македонија 10 Август, 2020

Бројот на новозаразените со корона вирусот, 200 во саботата, е сосема очекуван за епидемиолозите, зошто најголем дел од нив се млади луѓе кои присуствуваа на журките на плажите во Охрид.  

Во тек се епидемиолошките анкети, односно сите позитивни на ковид овие денови треба да ги соопштат контактите за да може некои од нив да се изолираат со цел да се спречи понатамошно ширење на корона вирусот.

Инаку, младите се речиси сите на домашно лекување со благи симптоми на болеста, но лекарите велат дека не е исклучена можноста и кај некои од нив да настапат сериозни компликации. Кластерот „Журки на плажи“ може да донесе уште поголем број заразени, тврдат епидемиолозите со кои разговараше Фактор, но според нив многу повеќе загрижува фактот што ваквата состојба и понатаму продолжува.

-Плажите си функционираат, онака како што гледавме од фотографии, од видеа. Журки има колку сакате, а мерките се целосно заборавени, не постојат во однесувањето на младите. Нормално е да имаме вакви бројки, а тие и ќе се зголемуваат, велат соговорниците на Фактор.

Во очекување на препораката на Комисијата за заразни болести за стартот на учебната година, бројот на заразени средношколци со Ковид-19 се зголемува, а епидемиолозите коментираат дека тинејџерите како да намерно да го прават сето ова, на журките им се оди, а во школо не.

А.Б.

Можеби ќе ве интересира

Вкупно три деца од иста група позитивни на Ковид-19 во Струмица

Вкупно три деца од иста група позитивни на Ковид-19 во Струмица

Родилка и бебе починале по пораѓање во ГАК

Родилка и бебе починале по пораѓање во ГАК

Министерство за здравство; Уште шестмина починати од Ковид-19

Министерство за здравство; Уште шестмина починати од Ковид-19

Приведен светиниколчанец за мачење животни по ургенција на Жерновски кај Спасовски

Приведен светиниколчанец за мачење животни по ургенција на Жерновски кај Спасовски

(ВИДЕО) МОН објави како децата ќе се враќаат в училиште од 1 октомври

(ВИДЕО) МОН објави како децата ќе се враќаат в училиште од 1 октомври

Заев: Избори за претседател на СДСМ по примерот на Социјалистичката партија на Бугарија

Заев: Избори за претседател на СДСМ по примерот на Социјалистичката партија на Бугарија

Андреј Жерновски вели дека ќе стори се да се уапси Младен Ефремов, кој убива кучиња со своето куче

Андреј Жерновски вели дека ќе стори се да се уапси Младен Ефремов, кој убива кучиња со своето куче

„Ленка“: Нухиу не може да биде заменик-министер за правда по аферата откриена од инспекторот Илиевски

„Ленка“: Нухиу не може да биде заменик-министер за правда по аферата откриена од инспекторот Илиевски

Инспекторатот ќе истражува дали имало непрофесионализам во последните смртни случаи на млади од Ковид-19 во Македонија

Инспекторатот ќе истражува дали имало непрофесионализам во последните смртни случаи на млади од Ковид-19 во Македонија