15 Октомври, 2018
0.3078
    ALK 7932.53    -0.84%     AUMK 1700    -5.82%     CEVI 1000    0%     FERS 60000    0%     GRNT 791    -1.12%     KJUBI 1460    -2.99%     KMB 4997.73    -0.37%     MPT 45296.92    -2.59%     OHB 6283.55    -1.05%     OKTA 4506.4    2.42%     RMDEN13 97.2    0.21%     RMDEN16 96    -0.31%     RZLV 60    1.69%     SBT 2250    -2.64%     SIL 70    0%     STB 1093.06    -0.63%     STBP 1080    -10%     TEL 280    0%     TKVS 4950    -7.48%     TTK 1120.81    -2.63%     USJE 23000    -0.37%

СЕ ПРЕДОМИСЛИЈА: Британците сакаат нов референдум за Брегзит

Објавено во: Свет 10 Август, 2018

Најновото истражување во кое учествуваа повеќе од 10. 000 граѓани на Велика Британија покажува дека доколку наскоро преговорите за Брегзит не бидат финализирани со решение, половина од нив се согласни дека е неопходно да се спроведе нов референдум за тоа дали земјата треба да ја напушти ЕУ.

Според Ројтерс, половината испитаници се изјасниле дека е подобро граѓаните сами да донесат одлука, отколку тоа да го направи парламентот. Истражувањето спроведено од 31 јули до 7 август покажало дека 45 отсто се за референдум по завршувањето на преговорите, додека пак 25 отсто дека тоа треба да го направи парламентот. Од нив, 50 отсто смета дека треба да се спроведе нов референдум за напуштање на ЕУ, 74 отсто сметаат дека преговорите се одвиваат лошо, а дури 68 отсто сметаат дека преговорите ќе завршат лошо за Британците.

Британската премиерка Тереза Меј одбива да изнесе нов став околу Брегзит, истакнувајќи дека граѓаните сами ја донеле таа одлука на 23 јуни 2016 година, кога 51 отсто гласаа за излегување на Британија од ЕУ. 


Можеби ќе ве интересира

(ФОТО+ВИДЕО) Поплави „покосија“ две европски земји - загинаа над 10 луѓе

(ФОТО+ВИДЕО) Поплави „покосија“ две европски земји - загинаа над 10 луѓе

„Зелените“ партии најголеми победници од три избори во Европа за еден викенд

„Зелените“ партии најголеми победници од три избори во Европа за еден викенд

БАЛОН НАД БЕРЗИТЕ: Се заканува криза која ќе биде „многу поболна“

БАЛОН НАД БЕРЗИТЕ: Се заканува криза која ќе биде „многу поболна“

Меркел е „казнета“

Меркел е „казнета“

Утре ЕУ ќе расправа за Македонија

Утре ЕУ ќе расправа за Македонија

(ВИДЕО) Пасторот Брансон се молеше со Трамп откако „се спаси“ од Турција

(ВИДЕО) Пасторот Брансон се молеше со Трамп откако „се спаси“ од Турција

СУДИР НА СЛАВНИ АРГЕНТИНЦИ: Марадона без пардон открива што прави Меси пред секој натпревар

СУДИР НА СЛАВНИ АРГЕНТИНЦИ: Марадона без пардон открива што прави Меси пред секој натпревар

(ВИДЕО) ИЛЈАДНИЦИ СЕ СОБРАА ВО БЕРЛИН: Против што се протестира во Германија?

(ВИДЕО) ИЛЈАДНИЦИ СЕ СОБРАА ВО БЕРЛИН: Против што се протестира во Германија?

(ВИДЕО) ГО УРЕДУВАЛ ПЛАКАРОТ, ПА ВО КАПУТОТ НАШОЛ ЛИВЧЕ: Токму тоа го направило милионер!

(ВИДЕО) ГО УРЕДУВАЛ ПЛАКАРОТ, ПА ВО КАПУТОТ НАШОЛ ЛИВЧЕ: Токму тоа го направило милионер!