20 Август, 2018
0.2551
    FERS 58000    -2.52%     OKTA 4211    -0.1%     SBT 2000    0%     STB 1035    0.34%     STIL 135    2.88%     TEL 277    -0.14%     TNB 14100    -0.21%     TPLF 1216    -0.33%     UNI 2360    -1.67%

СЕ ПРЕДОМИСЛИЈА: Британците сакаат нов референдум за Брегзит

Објавено во: Свет 10 Август, 2018

Најновото истражување во кое учествуваа повеќе од 10. 000 граѓани на Велика Британија покажува дека доколку наскоро преговорите за Брегзит не бидат финализирани со решение, половина од нив се согласни дека е неопходно да се спроведе нов референдум за тоа дали земјата треба да ја напушти ЕУ.

Според Ројтерс, половината испитаници се изјасниле дека е подобро граѓаните сами да донесат одлука, отколку тоа да го направи парламентот. Истражувањето спроведено од 31 јули до 7 август покажало дека 45 отсто се за референдум по завршувањето на преговорите, додека пак 25 отсто дека тоа треба да го направи парламентот. Од нив, 50 отсто смета дека треба да се спроведе нов референдум за напуштање на ЕУ, 74 отсто сметаат дека преговорите се одвиваат лошо, а дури 68 отсто сметаат дека преговорите ќе завршат лошо за Британците.

Британската премиерка Тереза Меј одбива да изнесе нов став околу Брегзит, истакнувајќи дека граѓаните сами ја донеле таа одлука на 23 јуни 2016 година, кога 51 отсто гласаа за излегување на Британија од ЕУ. 


Можеби ќе ве интересира

ЗОШТО НИКОЈ НЕ ГО ПОСЛУШАЛ:За надвозникот во Џенова инженер предупредил уште 1979 година

ЗОШТО НИКОЈ НЕ ГО ПОСЛУШАЛ:За надвозникот во Џенова инженер предупредил уште 1979 година

(ВИДЕО) Вака изгледа најлуксузниот хотел во светот, а не е во Дубаи

(ВИДЕО) Вака изгледа најлуксузниот хотел во светот, а не е во Дубаи

НОВ СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС: Индонезија не престанува да се тресе

НОВ СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС: Индонезија не престанува да се тресе

Италијанска компанија нуди 500 милиони евра за нов надвозник во Џенова

Италијанска компанија нуди 500 милиони евра за нов надвозник во Џенова

СВЕТОТ СЕ ТРЕСЕ: Земјотрес од 8,3 степени на Фиџи, 6,3 во Индонезија

СВЕТОТ СЕ ТРЕСЕ: Земјотрес од 8,3 степени на Фиџи, 6,3 во Индонезија

(ВИДЕО) ПУТИН ШОУМЕН: На свадбата на австриската министерка беше вистинска ѕвезда

(ВИДЕО) ПУТИН ШОУМЕН: На свадбата на австриската министерка беше вистинска ѕвезда

(ВИДЕО) ПУТИН И МЕРКЕЛ ЗА ВАЖНИ ПРАШАЊА: Прво за проектот кој му е трн во око на Трамп, па Украина и Сирија

(ВИДЕО) ПУТИН И МЕРКЕЛ ЗА ВАЖНИ ПРАШАЊА: Прво за проектот кој му е трн во око на Трамп, па Украина и Сирија

Премиер бара Европа да им нареди на мигрантите да останат дома

Премиер бара Европа да им нареди на мигрантите да останат дома

ЏЕНОВА: Уште еден човек почина, а друг е најден во урнатините

ЏЕНОВА: Уште еден човек почина, а друг е најден во урнатините