19 Септември, 2020
0.0483

Се преселила во Норвешка и објасни зошто не сака да се врати дома

Објавено во: Свет 11 Август, 2020

Украинка се преселила во Норвешка, а по една година ги открива најважните факти што ги заклучила додека живеела во друга земја:


Норвешка е многу побогата земја од мојата родна Украина
Нивото на корупција е исклучително ниско
Судовите тука судат правично
Здравствениот систем ме остави без зборови, во позитивна смисла
Сè оди полека овде, но секогаш на подобро
Голем дел од тоа е бесплатно (влез на многу места, многу поправки)

Никој не ја застаклува терасата тука – тука се цени парчето небо што го имате
Никој не краде светилки од ходникот овде, затоа што тие исто така се бесплатни
Тука луѓето шетаат со своите деца и возат велосипед како семејство, наместо да седат пред екранот како семејство
Никој не остава ѓубре зад себе во природата
Сообраќајните несреќи се многу ретки, а веќе неколку години, ниту едно дете не е убиено во несреќа
Тука, луѓето не го надминуваат ограничувањето на брзината, ниту се пресекуваат меѓусебно во сообраќајот

Тие велат дека Норвежаните имаат долг живот, бидејќи тие се една од најбогатите земји. Не – Норвежаните се грижат многу за своето здравје, не пропуштаат или одложуваат прегледи – тоа е причината зошто тие живеат повеќе од 90 години
Тука луѓето не пијат или пушат
Во Норвешка, превентивните прегледи се целосно бесплатни и нормално е да се оди на лекар дури и кога немате ништо. Единствено што е скапо е поправката на забите, но нивното чистење е бесплатно
Рутинското годишно земање на крв е исто така бесплатно
Што и да ви се случи, ве лекуваат на сметка на  државата

Сосема е нормално тука да се видат пензионерите кои шетаат или патуваат низ целата земја. Така го штитат своето здравје и бракот
Луѓето тука се тивки и културни; никогаш нема да видите некој да разговара по телефон во полно метро
Луѓето тука не даваат совети ако не ги прашате
Балконите тука се полни со цвеќиња
Погребите се многу скапи
Одржувањето кучиња е многу скапо – од храна до казна ако избегаат или каснат или нападнат некого

Можеби ќе ве интересира

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?

НЕ Е КАКО ВО МАРТ: Сега короната побрзо се шири во Европа

НЕ Е КАКО ВО МАРТ: Сега короната побрзо се шири во Европа

И СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОРСКА КАЗНА: Aмериканка заразила 76 луѓе со корона

И СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОРСКА КАЗНА: Aмериканка заразила 76 луѓе со корона

ЗАБОРАВАМЕ ДА ГО ДЕЗИНФИЦИРАМЕ: Преку овој предмет се пренесува коронавирусот

ЗАБОРАВАМЕ ДА ГО ДЕЗИНФИЦИРАМЕ: Преку овој предмет се пренесува коронавирусот

ЌЕ ЈА ОTСТРАНАТ КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА: Maла земја сака да расчисти со своето колонијално минато

ЌЕ ЈА ОTСТРАНАТ КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА: Maла земја сака да расчисти со своето колонијално минато

НАСТАВА ВО ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЈА: СЗО порача што треба да направат училиштата

НАСТАВА ВО ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЈА: СЗО порача што треба да направат училиштата