26 Февруари, 2020
0.0210

СЕ ПРЕСЕЛИЛЕ ВО ЧЕШКИ ГРАД: Сега заработуваат по 4 евра на час

Објавено во: Финансии 17 Јуни, 2019

Бобана и Дејан Секулиќ од околината на Кикинда, како и многу други луѓе се одлучиле да ја напуштат Србија и заминале во Чешка, пишува српски Телеграф

Oвој тежок чекор бил пресвртница во нивниот живот. 

Во 2017 година Дејан отишол во Чешка, а по година дена му се придружила и сопругата. 

Документи, виза, обезбедување на сместување, работни дозволи, тоа морало да се среди. 

На крајот решиле да го продолжат животот во Рожнов, на 50 км од Словачка. 

Бобана вели дека поради несигурноста и затоа што работеле сезонски, морале да „пресечат“. 

Фирмата им плаќа сместување, храна, обезбедено им е здравствено и пензиско осигурување, Еден работен час им чини 4 евра, а месечно заработуваат по 650 евра во фабрика за делови за автомобили. Се работи по 7.5 часа и има шанса и за зголемување на платата. 

Можеби ќе ве интересира

КОЈ ЗДРАВСТВЕН РАБОТНИК ЛАПНА МЕСЕЧНА БРУТО ПЛАТА ОД 250 ИЛЈАДИ ЕВРА - УЈП пак не откри имиња

КОЈ ЗДРАВСТВЕН РАБОТНИК ЛАПНА МЕСЕЧНА БРУТО ПЛАТА ОД 250 ИЛЈАДИ ЕВРА - УЈП пак не откри имиња

Ја фаќа ли корона вирус и Македонската берза?

Ја фаќа ли корона вирус и Македонската берза?

(ВИДЕО) ПРОФИТАБИЛЕН БИЗНИС: Две земји во борба за „зеленото злато“

(ВИДЕО) ПРОФИТАБИЛЕН БИЗНИС: Две земји во борба за „зеленото злато“

КОРОНА УДРИ ПО АВИОБИЗНИСОТ - компаниите ќе изгубат 28 милијарди евра

КОРОНА УДРИ ПО АВИОБИЗНИСОТ - компаниите ќе изгубат 28 милијарди евра

На Заев му недостигаат уште 50 евра од ветената просечна плата, но имаше и пократок мандат

На Заев му недостигаат уште 50 евра од ветената просечна плата, но имаше и пократок мандат

Нашиот Фонд за иновации ќе се преслика во регионот

Нашиот Фонд за иновации ќе се преслика во регионот

ГЕРМАНЦИТЕ ВРАБОТУВААТ: Бараат машиновозачи, диспечери, инженери

ГЕРМАНЦИТЕ ВРАБОТУВААТ: Бараат машиновозачи, диспечери, инженери

КОНКУРС ВО РЕГИОНОТ: Нудат куќи за помалку од евро

КОНКУРС ВО РЕГИОНОТ: Нудат куќи за помалку од евро

СДСМ: Инвестирањето во човечкиот капитал придонесе просечната плата да се искачи над 26.000 денари

СДСМ: Инвестирањето во човечкиот капитал придонесе просечната плата да се искачи над 26.000 денари