18 Февруари, 2020
0.0161

СЕ ПРОДАВААТ СИТЕ УДЕЛИ: Кој ја стави на продажба гасната централа во Логоварди

Објавено во: Економија 17 Август, 2019

Златната кокошка на ЗК „Пелагонија“ е ставена на продажба.

Почетната цена е 6,7 милиони евра а станува збор за гасната централа во Логоварди . 

До 2030 година централа има загарантирана цена од 180 евра за секој продаден мегават час струја.

Имено, таа централа произведува електрична енергија од биогас кој се добива од третман на изметот од кравите кои ги има ЗК „Пелагонија“ .

Повеќе детали за темата може да прочитате во анализата на ФАКТОР ОВДЕ.

Можеби ќе ве интересира

ПРОМЕНИ КАЈ ВАЛУТИТЕ: Еврото падна во однос на доларот

ПРОМЕНИ КАЈ ВАЛУТИТЕ: Еврото падна во однос на доларот

ШВАЈЦАРИЈА ЛИДЕР: Oва се најскапи држави за живот

ШВАЈЦАРИЈА ЛИДЕР: Oва се најскапи држави за живот

Бирото за регионален развој реагира за ревизорскиот извештај

Бирото за регионален развој реагира за ревизорскиот извештај

Познато на кое место во Македонија ќе влезе интерконекторот од Грција

Познато на кое место во Македонија ќе влезе интерконекторот од Грција

Мицкоски: Ќе ги поврземе Скопје и Битола со автопат, ќе се патува само час и пол

Мицкоски: Ќе ги поврземе Скопје и Битола со автопат, ќе се патува само час и пол

Германскиот суд забрани отворање на фабрика за 12.000 работници

Германскиот суд забрани отворање на фабрика за 12.000 работници

Од која трговија на мало во Македонија се прават милиони евра?

Од која трговија на мало во Македонија се прават милиони евра?

Томислав Тунтев сработи без добивка и со поголеми расходи

Томислав Тунтев сработи без добивка и со поголеми расходи

ОД ПОЛНОЌ ПОСКАПЕА: Еве ги цените на бензините и дизелот за неделава

ОД ПОЛНОЌ ПОСКАПЕА: Еве ги цените на бензините и дизелот за неделава