18 Јануари, 2020
0.0165

СЕ СОМНИЧИ ЗА ИЗМАМА И ПЕРЕЊЕ ПАРИ: Мандиќ доби домашен притвор

Објавено во: Македонија 10 Октомври, 2019

Нови осомничени во случајот „Рекет“ . Меѓу нив и пратеничка од владеачката гарнитура а ОЈО го додели и вториот домашен притвор.

Јасна Мандиќ наместо ефективна мерка притвор ќе биде во куќен притвор откако е осомничена за перење пари и измама.

Мандиќ е потпретседателка на Меѓународниот сојуз а за одбраната, мерката која ја определи судијата на претходна постапка, е прифатливо решение во вакви случаи.

Доцна синоќа, по исказот на Мандиќ, обвинителството кажа дека кај тројца од осомничените во проширената истрага е определен налог за претрес додека пак осомничената пратеничка засега доби само мерки на претпазивост. Фросина Ременски остана без патната исправа и ќе мора барем еднаш во неделата да се јавува во судот.

Можеби ќе ве интересира

Каде е најзагадено утрово?

Каде е најзагадено утрово?

ФОКУС НА ДЕНОТ: Стоп за присилно извршување кај загрозени граѓани, Дудуш призна вина

ФОКУС НА ДЕНОТ: Стоп за присилно извршување кај загрозени граѓани, Дудуш призна вина

Самоиловска – Цветанова: Атиџе и „Медена земја“ не ја отсликувале реалноста, да снимаме филм за Боки 13 и Ката

Самоиловска – Цветанова: Атиџе и „Медена земја“ не ја отсликувале реалноста, да снимаме филм за Боки 13 и Ката

Државна видеолотарија: Не трошиме државни пари за апаратите

Државна видеолотарија: Не трошиме државни пари за апаратите

Полицијата го уапси Емил Јакимовски кој се закануваше на новинарки

Полицијата го уапси Емил Јакимовски кој се закануваше на новинарки

(ФОТО) Уништен видиковец на врвот на Водно

(ФОТО) Уништен видиковец на врвот на Водно

Спасовски преку амбасадорот му испрати писмо со честитки на новиот руски премиер

Спасовски преку амбасадорот му испрати писмо со честитки на новиот руски премиер

Апасиев оптимист - очекува да освои 4 до 5 пратеници на изборите

Апасиев оптимист - очекува да освои 4 до 5 пратеници на изборите

НАДЕЖТА НЕ УМИРА ТАКА ЛЕСНО КАЈ МЕРКЕЛ: Канцеларката очекува датум за Македонија во мај

НАДЕЖТА НЕ УМИРА ТАКА ЛЕСНО КАЈ МЕРКЕЛ: Канцеларката очекува датум за Македонија во мај