02 Јуни, 2020
0.0265

СЕ СРЕТНУВАЛ СО ЏАФЕРОВИЌ: Убиениот Сулејмани војувал против босанските Срби

Објавено во: Балкан 14 Јануари, 2020

Убиениот иранскиот генерал Касим Сулејмани војувал во Босна. 

Бошњачкиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина, Шефик Џаферовиќ, за време на граѓанската војна во БиХ, како началник на Центарот за безбедност на Зеница, се сретнал со Сулејмани.

Сулејмани војувал против Србите во БиХ, а неговите припадници на Иранската револуционарна гарда (ИРГЦ) ги извршиле најмонструозните злосторства во текот на војната, пишува „Вечерње новости“.

„Џаферовиќ, кој е познат по тоа што за време на војната им издавал и босански документи на припадниците на озлогласениот одред ’Ел муџахедин‘, се сретнал и бил во координација со иранскиот генерал Сулејмани секаде каде што требало да учествуваат припадниците на ИРГЦ во нападите на српските позиции и во злосторствата над Србите“, тврдат за весникот дипломатски извори во Сараево.

Сулејмани, лидер на елитниот одред Кудс на ИРГЦ и еден од најмоќните луѓе на Блискиот Исток, и лично усчествувал во граѓанската војна во БиХ во 1993-1994 година, кога и се среќавал со Џаферовиќ, а во мај 1992 година во т.н. Армија на БиХ имал 20 специјалци на иранската војска кои ги напаѓале српските позиции.

Престојот во БиХ Сулејмани го образлагал со својата позната изрека: „Секаде каде на муслиманите им треба помош, јас ќе бидам таму.“

Така ИРГЦ, благодарение на генерал Сулејмани, била првата странска паравоена формација која на почетокот на 1992 година дошла во БиХ и во воените години извршувала злосторства над Србите.

Во текот на војната Сулејмани дошол во БиХ, како што тврдат дипломатски извори, како и останатите припадници на ИРГЦ: преку пристаништето Плоче, а биле стационирани во Какањ, Високо, Травник, Зеница, Фојница и на Игман.

Иран планира да го тужи американскиот претседател, Доналд Трамп за убиството на генералот Сулејмани. 

Претседателот на иранскиот Врховен суд,  Ебрахим Раиси објави дека американскиот претседател Трамп мора да биде осуден на меѓународно ниво.

Раиси  вели дека одговорните за ова кривично дело ќе бидат процесуирани. 

Трамп пак порача дека воопшто не го интересира дали Иран ќе се согласи да преговара со Соединетите Американски Држави. Тој вели дека Сулејмани бил опасност за САД. 

Како одмазда за смртта на Сулејмани, беа нападнати американски воени бази во Ирак. 

Можеби ќе ве интересира

АВИОН СЛЕТА ВО АТИНА: Од 91 патник, 12 позитивни на коронавирусот

АВИОН СЛЕТА ВО АТИНА: Од 91 патник, 12 позитивни на коронавирусот

ЗЕМЈОТРЕС ВО РОМАНИЈА: Eпицентарот северно од Букурешт

ЗЕМЈОТРЕС ВО РОМАНИЈА: Eпицентарот северно од Букурешт

НОВИ ПРАВИЛА ВО ГРЦИЈА: Дистанца меѓу чадорите и ограничен број на капачи

НОВИ ПРАВИЛА ВО ГРЦИЈА: Дистанца меѓу чадорите и ограничен број на капачи

НЕМААТ НОВ СЛУЧАЈ 28 ДЕНА: Црна Гора го победи вирусот

НЕМААТ НОВ СЛУЧАЈ 28 ДЕНА: Црна Гора го победи вирусот

Бугарија го укина карантинот за граѓаните од Македонија

Бугарија го укина карантинот за граѓаните од Македонија

Италијанците сакаат на одмор во Грција, но Грците не ги примаат

Италијанците сакаат на одмор во Грција, но Грците не ги примаат

Цел Балкан од денеска се отвора, само во Македонија се размислува за враќање на рестрикциите

Цел Балкан од денеска се отвора, само во Македонија се размислува за враќање на рестрикциите

Црна Гора од денеска отвора граници, но Македонија e извадена од листата

Црна Гора од денеска отвора граници, но Македонија e извадена од листата

Зошто Тито беше погребан два пати? Решена најголемата мистерија: Посетата на Америка за претседателот остави силен впечаток (ВИДЕО)

Зошто Тито беше погребан два пати? Решена најголемата мистерија: Посетата на Америка за претседателот остави силен впечаток (ВИДЕО)