30 Јули, 2021
0.0178

СЕ СТЕГА ОБРАЧОТ ОКОЛУ КАТАР: Египетските банки не сакаат да соработуваат

Објавено во: Свет 07 Јуни, 2017

Дел од египетските банки деновиве ја прекинаа соработката со Катар, откако Каиро ги прекина дипломатските односи со Доха. 

Да потсетиме, односите со Катар ги прекинаа и Саудиска Арабија, Бахреин, Обединети Арапски Емирати, Малдиви, Јемен и источните либиски делови. 

Не се знае дали Египет целосно ќе ги суспендира трговските односи со Катар. Египетското министерство не беше достапно за коментар. 


Познато е дека дел од банките во Египет престанаа да ја примаат катарската валута. 

Нагиб Савирис, познат египетски бизнисмен ги повика своите колеги да ги повлечат инвестициите од Катар и да ги прекинат деловните односи со оваа заливска земја. 

Катар, но и нивните довчерашни сојузници можат да изгубат милијарди од оваа криза. 

Се проценува дека Катар има 335 милијарди долари во државната каса, пари кои ќе им помогнат да се извлечат од кризата, но не и долгорочно. 

Последните информации говорат дека Египет ги прекинал летовите кон Катар, откако тоа го стори Саудиска Арабија. 

Се забранува и бродови да пловат во катарскиот залив. 

Можеби ќе ве интересира

По 179 дена е регистриран нов случај на коронавирусот во Пекинг

По 179 дена е регистриран нов случај на коронавирусот во Пекинг

(ВИДЕО) СНЕГ И СТУД ВО БРАЗИЛ: Луѓето се маваа со топки и правеа снешко

(ВИДЕО) СНЕГ И СТУД ВО БРАЗИЛ: Луѓето се маваа со топки и правеа снешко

(ФОТО) НЕВРЕМЕ ВО ИТАЛИЈА: Земјата ги „голта“ автомобилите

(ФОТО) НЕВРЕМЕ ВО ИТАЛИЈА: Земјата ги „голта“ автомобилите

ЗЛОСТОРНИЧКИ СКАНДАЛ ВО САД: Дипломат во американската амбасада во Мексико дрогирал и силувал 23 жени

ЗЛОСТОРНИЧКИ СКАНДАЛ ВО САД: Дипломат во американската амбасада во Мексико дрогирал и силувал 23 жени

АЛЈАСКА ЈА ТРЕСЕШЕ ЗЕМЈОТРЕС ОД 8,2 СТЕПЕНИ: Вклучен алармот поради цунами на Хаваи

АЛЈАСКА ЈА ТРЕСЕШЕ ЗЕМЈОТРЕС ОД 8,2 СТЕПЕНИ: Вклучен алармот поради цунами на Хаваи

GOOGLE И FACEBOOK ЗА СВОИТЕ ВРАБОТЕНИ ВО САД - сите што ќе работат во канцеларија мора да бидат вакцинирани

GOOGLE И FACEBOOK ЗА СВОИТЕ ВРАБОТЕНИ ВО САД - сите што ќе работат во канцеларија мора да бидат вакцинирани

КОВИД ЌЕ ИСЧЕЗНЕ ДО ЕСЕН - Британија го достигна имунитетот на стадо, бројот на заразени опаѓа седум дена по ред

КОВИД ЌЕ ИСЧЕЗНЕ ДО ЕСЕН - Британија го достигна имунитетот на стадо, бројот на заразени опаѓа седум дена по ред

Светот ќе биде вакциниран кон крајот на 2024 година?

Светот ќе биде вакциниран кон крајот на 2024 година?

СЗО потврди дека смртноста од коронавирусот се зголеми за повеќе од 20 отсто

СЗО потврди дека смртноста од коронавирусот се зголеми за повеќе од 20 отсто