22 Септември, 2019
0.0196

СЕ СУМИРААТ ШТЕТИТЕ: Поради Доријан исчезнаа повеќе од 2.500 луѓе

Објавено во: Свет 11 Септември, 2019

Допрва се пресметуваат штетите и загубите кои ги направи ураганот Доријан. 

Повеќе од 2.500 луѓе се исчезнати на Бахамите, откако ги погоди ураганот Доријан.

Портпаролот на Националната служба за управување со кризни ситуации Карл Смит, вели дека таа листа на исчезнати не е проверена, односно не е утврдено дали некој од листата се наоѓа во засолништата.

Во тек е проверка на базата на податоци.

На Бахамите загинаа 50 луѓе, а илјадници се сместени во засолништа.

Над 2.000 луѓе останаа без своите домови.

Доријан направи штети и во Канада. Доријан уште во саботата попладне го погодил градот Халифакс, симнувајќи кровови од станбените згради и корејќи дрвја.

Можеби ќе ве интересира

Итна евакуација на 42.000 луѓе: Во Полска пронајдена бомба од 5,5 тони од Втората светска војна

Итна евакуација на 42.000 луѓе: Во Полска пронајдена бомба од 5,5 тони од Втората светска војна

(ВИДЕО) Париз: Повеќе од 150 луѓе се уапсени за време на протестот „жолт елек“

(ВИДЕО) Париз: Повеќе од 150 луѓе се уапсени за време на протестот „жолт елек“

Скандал ја тресе Германија: Ербас откривал војни тајни?!

Скандал ја тресе Германија: Ербас откривал војни тајни?!

(ВИДЕО) 7.000 полицајци на нозе: Серија протести во Париз

(ВИДЕО) 7.000 полицајци на нозе: Серија протести во Париз

САД испраќа бродови на Блискиот исток: Разурнувач исплови кон Персискиот Залив

САД испраќа бродови на Блискиот исток: Разурнувач исплови кон Персискиот Залив

Зариф: Новите санкции се знак на американски очај

Зариф: Новите санкции се знак на американски очај

СЗО алармира: 80 милиони луѓе можат да умрат за 36 часа

СЗО алармира: 80 милиони луѓе можат да умрат за 36 часа

Трамп го одобри распоредувањето на трупите во Саудиска Арабија и ОАЕ

Трамп го одобри распоредувањето на трупите во Саудиска Арабија и ОАЕ

(ВИДЕО) Бурата „Имелда“ го разори Тексас

(ВИДЕО) Бурата „Имелда“ го разори Тексас