07 Август, 2020
0.0187

СЕ ЗАДОЛЖИВМЕ 53,5 МИЛИОНИ ЕВРА: Колку треба да вратиме за три дена

Објавено во: Економија 16 Октомври, 2019

Старите долгови се трупаат а државата се задолжува за да ги врати.

Вчерашното задолжување не чинеше скоро 53,5 милиони евра, а веќе денеска треба да вратиме 45 милиони.

За три дена пак треба да се вратат уште осум милиони евра.

Надлежното министерство се правда дека тоа се редовни аукции и со ова задолжување се враќаат долгови стари од пред пет години.

-Станува збор за презапишување на претходно издадени државни обврзници, од кои најголем дел се издадени пред 5 години, соопштија од Министерството за финансии. 

Можеби ќе ве интересира

НОВ РЕКОРД: Скокна цената на златото

НОВ РЕКОРД: Скокна цената на златото

Зошто „паѓа“ доларот?

Зошто „паѓа“ доларот?

Кој плати 1,8 милиони евра за 21 отсто од акциите во „Скопски пазар“?

Кој плати 1,8 милиони евра за 21 отсто од акциите во „Скопски пазар“?

ИутеКредит и Нептун со ново иновативно решение за онлајн шопинг

ИутеКредит и Нептун со ново иновативно решение за онлајн шопинг

Запирањето на употребата на јаглен не е доволно, потребна ни е праведна транзиција

Запирањето на употребата на јаглен не е доволно, потребна ни е праведна транзиција

НЕМА ФИРМА ДА ЈА УРИВА ДИВОГРАДБАТА КАЈ „МАВРОВКА“: На тендерот не се јави никој, Општина Чаир денеска распишува нов

НЕМА ФИРМА ДА ЈА УРИВА ДИВОГРАДБАТА КАЈ „МАВРОВКА“: На тендерот не се јави никој, Општина Чаир денеска распишува нов

Витаминка има „лек за корона“! Прочитајте каков?

Витаминка има „лек за корона“! Прочитајте каков?

Усвоен полугодишниот извештај за Буџетот - колкави се приходите и расходите?

Усвоен полугодишниот извештај за Буџетот - колкави се приходите и расходите?

АСО ПРЕДУПРЕДУВА: Бугарски друштва без дозволи нудат полиси за осигурување

АСО ПРЕДУПРЕДУВА: Бугарски друштва без дозволи нудат полиси за осигурување