21 Октомври, 2019
0.0294

Сеад Кочан оболе пред одење в затвор

Објавено во: Македонија 12 Јули, 2019

Бизнисменот Сеад Кочан се пријавил на лекување во една приватна болница, дознава СДК, и за ова го известил Осноснвниот суд Скопје барајќи одлагање на извршувањето на казната.

Ова се случува пред неговото одење в затвор на 17 јули по добиеното решение за отслужување на правосилната одлука од 4 години и 8 месеци затвор за случајот „Труст“ на СЈо во кој сопственикот на „Трансмет“ победи на тендер за ископ за РЕК Битола со лажни документи.

Тој поднесе и барање за вонредно преиспитување на пресудата, но од Кривичниот суд за „Телма“ рекоа за да се препрати до Врховниот суд мора прво да ја исплати паричната казна.

Пред две години Кочан додека беше баран со потерница за избегнување на притвор примен како итен случај во една од клиниките на Клиничкиот центар Мајка Тереза во Скопје,

Можеби ќе ве интересира

МИЦКОСКИ ПОТВРДИ: Техничкиот премиер ќе ја презеде Владата на 3 јануари

МИЦКОСКИ ПОТВРДИ: Техничкиот премиер ќе ја презеде Владата на 3 јануари

ФОКУС НА ДЕНОТ: Лидерите согласни дека Македонија нема алтернатива освен ЕУ, избори на 12 април

ФОКУС НА ДЕНОТ: Лидерите согласни дека Македонија нема алтернатива освен ЕУ, избори на 12 април

За Мицкоски арамилукот заврши, за Села 12 април е датум за промени

За Мицкоски арамилукот заврши, за Села 12 април е датум за промени

Дали Оливер Спасовски ќе биде техничкиот премиер?

Дали Оливер Спасовски ќе биде техничкиот премиер?

Договорен е датумот за избори

Договорен е датумот за избори

Пендаровски даде објаснување зошто е таков форматот на лидерската

Пендаровски даде објаснување зошто е таков форматот на лидерската

АНКЕТА: Скоро 40 проценти од граѓаните го поддржуваат Договорот со Бугарија

АНКЕТА: Скоро 40 проценти од граѓаните го поддржуваат Договорот со Бугарија

Потребни ли се избори пред влезот во НАТО?

Потребни ли се избори пред влезот во НАТО?

ПЕНДАРОВСКИ ЗА ЕВРОИНТЕГРАЦИИТЕ: Не размислуваме за некоја друга алтернатива

ПЕНДАРОВСКИ ЗА ЕВРОИНТЕГРАЦИИТЕ: Не размислуваме за некоја друга алтернатива