22 Јуни, 2018
0.3491
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Седум работи кои мора да ги знаете ако се селите во Шведска

Објавено во: Стил 12 Октомври, 2017

Шведска е членка на ЕУ и една од најразвиените земји на светот. 

Таа е позната  по високиот стандард, а ако сакате да добиете државјанство, иако не сте родени таму, треба да ги знаете овие податоци. 

За деца до 12 години, родителите можат да поднесат барање за државјанство само ако родителот веќе е шведски државјанин. 

За да го докажете идентитетот можете да прилижите пасош или друг личен документ, или пак роднина може да гарантира за вас ако веќе е шведски државјанин. 

Ако планирате да престојувате во земјата над 90 дена, мора да поднесете барање за престој. 

За да станете државјанин, мора да ги почитувате законите во земјата. 

Зборувајте шведски, дури и ако технички не морате. 

Подгответе се за многу кафе, затоа што Швеѓаните уживаат во кафето. 

Подгответе се за недостиг на сончева светлост, затоа што Шведска е студена земја, а во лето има 20 светли часови преку ден. 

Можеби ќе ве интересира

Првиот ден од Skopje Street Music Festival ги оправда очекувањата

Првиот ден од Skopje Street Music Festival ги оправда очекувањата

Запознајте го македонскиот Кенеди кој живее на Шар Планина

Запознајте го македонскиот Кенеди кој живее на Шар Планина

Започнува Sкопје Street Music Festival

Започнува Sкопје Street Music Festival

НОТАРКАТА НА ЕСМА ПОЧИНАЛА ВО ИСТ ДЕН СО ЛЕГЕНДАРНАТА ПЕЈАЧКА

НОТАРКАТА НА ЕСМА ПОЧИНАЛА ВО ИСТ ДЕН СО ЛЕГЕНДАРНАТА ПЕЈАЧКА

Џорлеви слават 25 години љубов: Еве како се запознале

Џорлеви слават 25 години љубов: Еве како се запознале

И ветила, но не ја исполнила: Зорана Костовска ја открива најголемата желба на Есма Реџепова

И ветила, но не ја исполнила: Зорана Костовска ја открива најголемата желба на Есма Реџепова

Вера Јанковиќ: Патувањата се моја најдобра инвестиција

Вера Јанковиќ: Патувањата се моја најдобра инвестиција

ЗОРИЦА ПОПОВСКА: ТРЕБА ДА СКОКНЕШ ЗА ДА УСПЕЕШ

ЗОРИЦА ПОПОВСКА: ТРЕБА ДА СКОКНЕШ ЗА ДА УСПЕЕШ

Миркуловски со ќерките на одмор во Шапка

Миркуловски со ќерките на одмор во Шапка