27 Мај, 2022
0.0223

СЕГА Е ВРЕМЕ ДА УЖИВАМЕ ВО ТЕНИСОТ: Порача австралискиот премиер Морисон, Новак уште попладнево ќе биде на авион кон Дубаи

Објавено во: Свет 16 Јануари, 2022

Австралискиот премиер Скот Морисон денеска ја поздрави одлуката на федералниот суд кој го поддржа укинувањето на визата за Новак Ѓоковиќ, наведувајќи дека таа одлука ќе помогне „австралиските граници да бидат силни и безбедни“.

„Сега е време да продолжиме со Австралија опен и да се вратиме на уживањето во тенисот“, изјави Морисон, пренесува Ројтерс.

Најдобриот светски тенисер изгуби судски спор пред Федералниот суд на Австралија, му беше одбиена визата и уште денеска ќе биде депортиран од Мелбурн.

Како што пренесуваат австралиските медиуми, Ѓоковиќ ќе се качи во 22.30 часот по локално време, односно уште попладнево според средноевропско време.

Прописите велат дека депортацијата ја врши „истиот превозник што го донел депортираниот на австралиско тло, доколку има можности за тоа“, а авион на Емиратите, компанијата со која допатувал полетува од Мелбурн за неколку часа. Во тој авион ќе биде најдобриот тенисер на светот. Новак Ѓоковиќ ќе биде депортиран во градот каде што се качи на лет за Австралија, Дубаи, а оттаму ќе може да избира каде и кога да оди.

Во неговото обраќање до јавноста по споменатата одлука на Федералниот суд, Ѓоковиќ рече дека ќе соработува со припадниците на австралиската гранична полиција по прашањето на депортацијата.


Можеби ќе ве интересира

Лукашенко: Се формираше нов фронт и ние тоа не можеме да го занемариме

Лукашенко: Се формираше нов фронт и ние тоа не можеме да го занемариме

Руски војници на суд признаа дека од Белгород гаѓале цели во Харков

Руски војници на суд признаа дека од Белгород гаѓале цели во Харков

Украина тврди дека во војната загинале 29.600 руски војници

Украина тврди дека во војната загинале 29.600 руски војници

Шолц вели дека Путин не може да ја скрши одбраната на Украина

Шолц вели дека Путин не може да ја скрши одбраната на Украина

Русите го заземаат Луганск, илјадници цивили се во опасност да бидат заробени

Русите го заземаат Луганск, илјадници цивили се во опасност да бидат заробени

(ВИДЕО) Се појави снимка од силниот земјотрес во Перу

(ВИДЕО) Се појави снимка од силниот земјотрес во Перу

Има места за криење и постојат сомнежи дека дел од борците од Азов останале во челичарницата

Има места за криење и постојат сомнежи дека дел од борците од Азов останале во челичарницата

Песков вели дека Украина треба да ја види реалната ситуација, Кисинџер порача Украинците да се откажат од Крим и дел од Донбас

Песков вели дека Украина треба да ја види реалната ситуација, Кисинџер порача Украинците да се откажат од Крим и дел од Донбас

Кличко вели дека Русија и натаму се надева дека ќе го заземе срцето на Украина, Киев

Кличко вели дека Русија и натаму се надева дека ќе го заземе срцето на Украина, Киев