27 Октомври, 2021
0.0227

СЕГА СМЕ ПОДОБРО ЗАШТИТЕНИ: Први почнаа да ги вакцинираат децата постари од 2 години со сопствена вакцина против корона

Објавено во: Свет 23 Септември, 2021

Иако вакцинацијата не е задолжителна, родителите и децата пополнуваат клиники, болници и училишни центри од септември за да ги вакцинираат своите деца.

Куба е единствената земја во светот која започна масовна вакцинација на деца постари од две години со вакцина против вирусот корона.

Иако вакцинацијата не е задолжителна, родителите и децата пополнуваат клиники, болници и училишни пунктови од септември со цел да го вакцинираат своето дете.

- Ми олесна. Многу луѓе сѐ уште добиваат ковид-19. Сега сме подобро заштитени, рече Лаура Тијерас само неколку минути откако нејзината четиригодишна ќерка Анисол ја прими првата доза вакцина Соберан, произведена во Куба.

За еден ден во поликлиниката во Хавана, каде што ги повикаа Си -Ен -Ен и други медиумски куќи, 230 деца на возраст од 3 до 5 години ја добија првата доза.

Со желба децата да се чувствуваат што е можно поудобно, лекарите и медицинските сестри ги носеа ушите на Мики Маус, а донесоа и кловн кој ја изведе претставата.

Исто како и возрасните, децата ќе мора да примаат три дози Соберана и само тогаш ќе се сметаат за целосно вакцинирани. Со доаѓањето на видот делта во Куба, бројот на случаи на инфекција кај децата експлодираше.

- Во Куба, во последните неколку месеци, забележавме алармантен број на нови инфекции кај детската популација, напиша кубанскиот министер за здравство Хозе Портал Миранда на владината веб -страница „Кубадебата“ во септември, пренесува „Јутарњи лист“.

- Многу деца кои се во сериозна или критична состојба се новороденчиња, напиша тој.

Од почетокот на пандемијата во Куба, 117.500 малолетници се позитивни на ковид-19, но владата не објави податоци за смртни случаи од коронавирусот. Министерството за здравство штотуку презентираше податоци за десет починати деца од почетокот на август.

Вртоглавиот раст на заразените го одложи отворањето училишта на почетокот на септември. Часовите се одржуваат преку телевизиски програми, имајќи предвид дека повеќето кубански домаќинства немаат пристап до Интернет.

Многу родители во Куба се пожалија дека нивните деца заостануваат во училиштето поради овој начин на школување и дека немаат каде да ги однесат бидејќи детските игралишта, кина и плажи се затворени.

Вакцинацијата на децата беше објавена на почетокот на септември, како дел од планот за вакцинирање на 90% од населението на островската држава до средината на ноември, за да можат да се отворат меѓународните граници. Властите велат дека училиштето во живо нема да започне до ноември.

- Потврдата за вакцинација нема да биде задолжителна за посета на настава, но ги покануваме кубанските семејства да одговорат на поканата. Имаме вакцина која е 100% кубанска, изјави заменик -министерот за здравство Еугенио Гонзалес Перез.

Кубанската агенција за лекови досега даде одобрение за употреба на три вакцини развиени од кубански научници, и тие тврдат дека тие се исклучително ефикасни и го спречуваат развојот на сериозни болести предизвикани од корона вирусот.

Иако беа критикувани дека програмата за развој на вакцини е покриена со тајност, минатата недела кубанските научници започнаа да споделуваат информации со Светската здравствена организација со цел да ја одобрат вакцината.

Кубанските вакцини користат иста технологија за развој на вакцини што ја користат американската компанија „Новавакс“ и француската „Санофи“, но сѐ уште не добиле одобрение од СЗО.


Можеби ќе ве интересира

Пучот во Судан однесе тројца луѓе во смрт, а над 80 се повредени

Пучот во Судан однесе тројца луѓе во смрт, а над 80 се повредени

ЗЕМЈА ЗА КОЈА РЕТКО СЕ ГОВОРИ: Тaa е на европско тло, a просечната плата е околу 300 евра

ЗЕМЈА ЗА КОЈА РЕТКО СЕ ГОВОРИ: Тaa е на европско тло, a просечната плата е околу 300 евра

ЈА ИМА ВО 30-ТИНА ЗЕМЈИ: Делта плус го „освојува“ светот

ЈА ИМА ВО 30-ТИНА ЗЕМЈИ: Делта плус го „освојува“ светот

За само еден ден во Русија починале над 1.100 луѓе од коронавирусот

За само еден ден во Русија починале над 1.100 луѓе од коронавирусот

Фејсбук и Јутјуб го отстранија објавите на Болсонаро за наводната штетност на вакцините против Ковид-19

Фејсбук и Јутјуб го отстранија објавите на Болсонаро за наводната штетност на вакцините против Ковид-19

МИСТЕРИОЗНА СМРТ НА МИЛИЈАРДЕР КОЈ БИЛ БЛИЗОК СО ПОЗНАТИ ПОЛИТИЧАРИ - ноќта ја поминал во луксузен клуб, а утрото се срушил на улица

МИСТЕРИОЗНА СМРТ НА МИЛИЈАРДЕР КОЈ БИЛ БЛИЗОК СО ПОЗНАТИ ПОЛИТИЧАРИ - ноќта ја поминал во луксузен клуб, а утрото се срушил на улица

И МОДЕРНА ОДОБРЕНА ЗА ТРЕТА ДОЗА: Ќе се дава на возрасни над 18 години, шест месеци по целосна вакцнинација

И МОДЕРНА ОДОБРЕНА ЗА ТРЕТА ДОЗА: Ќе се дава на возрасни над 18 години, шест месеци по целосна вакцнинација

ПОМОШНИК РЕЖИСЕРОТ НА ФИЛМОТ РЃА ЕДНАШ ВЕЌЕ БИЛ ОТПУШТЕН - причина била инцидент со оружје

ПОМОШНИК РЕЖИСЕРОТ НА ФИЛМОТ РЃА ЕДНАШ ВЕЌЕ БИЛ ОТПУШТЕН - причина била инцидент со оружје

ЕВРОПА ВЛЕГУВА ВО ВТОРА ЗИМА НА ПАНДЕМИЈАТА: Затворањата, вакцините и скокот на бројот на заразени направија хаос на исток

ЕВРОПА ВЛЕГУВА ВО ВТОРА ЗИМА НА ПАНДЕМИЈАТА: Затворањата, вакцините и скокот на бројот на заразени направија хаос на исток