28 Мај, 2020
0.0228

Семафорот на пешачкиот премин во Ново Лисиче само што не светнал: Што се чека за да почне да работи?

Објавено во: Македонија 16 Мај, 2019

По неколку месеци чекање жителите на скопски Аеродром наскоро ќе го добијат семафорот над булеварот „Србија“ во Ново Лисиче. 

Целата работа е во завршна фаза а надлежните велат дека се чека на приклучокот на ЕВН.

„Поставувањето на семафорот над булеварот „Србија“ во Ново Лисиче е во завршна фаза. Сите изведбени работи се завршени и истите беа спроведени од страна на екипите на ЈП “Улици и патишта”. Семафорот ќе биде ставен во функција веднаш откако екипите на ЕВН ќе направат приклучокот на истиот“, велат од град Скопје за Фактор. 


Семафори на овој пешачки премин побараа жителите на Аеродром бидејќи кон крајот на септември минатата година кога 61-годишна жена загина минувајќи го булеварот на пешачкиот премин заедно со тригодишната внука, која доби тешки телесни повреди.

Во меѓувреме, на оваа сообраќајница и натаму се вози пребрзо при што многумина возачи не водат сметка за тоа што тука има пешачки премин. Со секое одложување се зголемува опасноста некој тука повторно да биде повреден.

Овој пешачки ги поврзува Ново Лисиче и Аеродром. Води до Детската улица, во близина има училиште и градинка и жителите постојано се жалеа дека не може да го преминат булеварот оти автомобилите не застануваат на пешачкиот премин а постојани се и честите моторџии кои имаат диви трки речиси секоја вечер кога времето им го дозволува тоа.

Фото: Фактор

Можеби ќе ве интересира

ЖЕЛЕЗНИЧКА НЕСРЕЌА: Воз кој сообраќал од Битола кон Скопје удрил во возило

ЖЕЛЕЗНИЧКА НЕСРЕЌА: Воз кој сообраќал од Битола кон Скопје удрил во возило

СТРАЗБУР ПРЕСУДИ: Да се регистрира здружение на Македонците во Бугарија

СТРАЗБУР ПРЕСУДИ: Да се регистрира здружение на Македонците во Бугарија

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Kaфулињата почнаа со работа, а короната однесе жртва и меѓу здравствените работници

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Kaфулињата почнаа со работа, а короната однесе жртва и меѓу здравствените работници

Кога Македонија ќе ги отвори границите?

Кога Македонија ќе ги отвори границите?

ЗНМ најостро ги осудува заканите кон новинарската екипа на ТВ Клан

ЗНМ најостро ги осудува заканите кон новинарската екипа на ТВ Клан

Пауновски: Келнер ќе може да ви побара лична карта на маса

Пауновски: Келнер ќе може да ви побара лична карта на маса

ДАЛИ Е ИЗБРЗАНО ПЕНЗИОНЕРИТЕ ОД УТРЕ ДА СЕ ВРАТАТ НА БЕСПЛАТНИОТ ПРЕВОЗ - од ЈСП велат, треба да се свесни за опасноста

ДАЛИ Е ИЗБРЗАНО ПЕНЗИОНЕРИТЕ ОД УТРЕ ДА СЕ ВРАТАТ НА БЕСПЛАТНИОТ ПРЕВОЗ - од ЈСП велат, треба да се свесни за опасноста

ЌЕ СТАНЕМЕ ЛИ „РЕДОВНИ“ ОД ПРВИ ЈУНИ ИЛИ ЌЕ ПРОДОЛЖИ ВОНРЕДНАТА СОСТОЈБА - шефот на државата ќе одлучи во сабота

ЌЕ СТАНЕМЕ ЛИ „РЕДОВНИ“ ОД ПРВИ ЈУНИ ИЛИ ЌЕ ПРОДОЛЖИ ВОНРЕДНАТА СОСТОЈБА - шефот на државата ќе одлучи во сабота

ФОТОГАЛЕРИЈА: Скопјани навалија на кафе и пиво

ФОТОГАЛЕРИЈА: Скопјани навалија на кафе и пиво