06 Јуни, 2020
0.0509

Сергеј Трифуновиќ му пиша на Мекалистер: ЕУ да биде посредник за ФЕР избори

Објавено во: Балкан 25 Август, 2019

Сергеј Трифуновиќ, претседател на движењето „Слободни граѓани“, упати отворено писмо до Дејвид Мекалистер, претседател на Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, во кое го покани да организира дијалог под покровителство на Европската унија во ќе учествуваат владини и опозициски претставници од Србија, како и граѓанското општество и Здруженијата на новинари за постигнување договор за реална рамка за одржување на изборите во 2020 година.

Трифуновиќ во писмото напиша:

„Редовните избори треба да се одржат во 2020 година, но во последните недели повеќето опозициски партии сериозно размислуват да ги бојкотираат овие избори, бидејќи нема услови тие да бидат фер. ПСГ разбира дека учеството на избори и подоцна во Парламентот, е камен-темелник на демократското општество и ние ќе се бориме за изборни услови до самиот крај. Учествувавме на тркалезни маси за кои разговараа владата и опозицијата, но овие разговори не доведоа до никаков напредок и сомнително е дали се поорганизирани.

„Верувам дека организирањето дијалог под покровителство на Европската унија би бил значаен чекор за надминување на сегашната криза, како и во случајот со Северна Македонија, институциите на ЕУ мора да бидат подготвени да работат со страните за да обезбедат целосна имплементација на сите договори што би се постигнале, потребата за извештај што јавно и директно би укажувал на систематски проблеми во владеењето на правото“, пишува Трифуновиќ

Можеби ќе ве интересира

ДЕТАЛИ ЗА УБИСТВОТО ЗА КОЕ СЕ ЗБОРУВАШЕ СО ГОДИНИ - еве како е убиена српската пејачка

ДЕТАЛИ ЗА УБИСТВОТО ЗА КОЕ СЕ ЗБОРУВАШЕ СО ГОДИНИ - еве како е убиена српската пејачка

БУГАРСКИ БИЗНИСМЕН ГО ОБВИНУВА БОРИСОВ ЗА РЕКЕТ - нему и на министерот за финансии им дадов 30 милиони евра

БУГАРСКИ БИЗНИСМЕН ГО ОБВИНУВА БОРИСОВ ЗА РЕКЕТ - нему и на министерот за финансии им дадов 30 милиони евра

Како Грците ќе се грижат за здравјето за туристите?

Како Грците ќе се грижат за здравјето за туристите?

ДЕБЕЛА СНЕЖНА ПОКРИВКА: На Балканот наврнаа 70 сантиметри снег

ДЕБЕЛА СНЕЖНА ПОКРИВКА: На Балканот наврнаа 70 сантиметри снег

ГРЦИЈА ОФИЦИЈАЛНО ПОТВРДИ: Добредојде за српските туристи од 15.јуни

ГРЦИЈА ОФИЦИЈАЛНО ПОТВРДИ: Добредојде за српските туристи од 15.јуни

ГРЦИЈА ПОПУШТА: На бродовите и траектите за 10 проценти повеќе патници

ГРЦИЈА ПОПУШТА: На бродовите и траектите за 10 проценти повеќе патници

СЕ ОТВОРААТ БИЗНИСИТЕ: Грција на 1 јули ќе биде вратена во нормала

СЕ ОТВОРААТ БИЗНИСИТЕ: Грција на 1 јули ќе биде вратена во нормала

(ФОТО) ПОГОДЕН СЕВЕРОТ НА ХРВАТСКА: Паѓаше град со големина на лешник

(ФОТО) ПОГОДЕН СЕВЕРОТ НА ХРВАТСКА: Паѓаше град со големина на лешник

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра