02 Декември, 2020
0.0428

Сериски убиец од Струмица доби доживотен затвор

Објавено во: Македонија 22 Октомври, 2020

Сериски убиец од Струмица е осуден на доживотен затвор. 

Марјанчо Велев(55) од селото Добрејци кој беше обвинет за две убиства извршени речиси на идентичен начин доби доживотен затвор. 

Основниот суд во Струмица денеска го осуди за убиството на  струмичанецот Александар Мицев, чие тело исто како и на Ристо Иљашев беше пронајдено во водите на браната Турија.

Велев убиство го извршил на 9 октомври во 2018 година при што од зад грб пукал со огнено оружје со два куршуми во главата на Мицев, чие тело  беше пронајдено на 5 август лани. 

Во образложението на пресудата стои  дека е применет  член 44 од Казнениот закон за утврдување единствена казна затвор од доживотен затвор, бидејќи осудениот најпрвин го убил Мицев, а потоа и вториот струмичанец, Ристо Иљашев.

На почетокот од судењето кое започна на 7 овој месец обвинетиот Велев пред судот се изјасни дека не се чувствува виновен за делото за кое е обвинет.

Во февруари годинава судот во Струмица на Марјанчо Велев му изрече казна затвор од 20 години за убиството на струмичанецот Ристо Иљашев чие тело беше пронајдено во метално буре во браната Турија.

Можеби ќе ве интересира

Георгиевски за БГНЕС: Бевме убедувани дека мора да се бориме против Бугарија

Георгиевски за БГНЕС: Бевме убедувани дека мора да се бориме против Бугарија

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Почина Eнвер Малиќи, денес има над 1.000 заразени со коронавирус

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Почина Eнвер Малиќи, денес има над 1.000 заразени со коронавирус

Груевска Маџоска: Се откажуваме од се она што не прави посебни

Груевска Маџоска: Се откажуваме од се она што не прави посебни

Македонија бележи нови 1.069 заразени и 29 починати од коронавирусот

Македонија бележи нови 1.069 заразени и 29 починати од коронавирусот

Утре блокада во 15 градови

Утре блокада во 15 градови

Со посебни протоколи ќе се отворат скијачките центри

Со посебни протоколи ќе се отворат скијачките центри

Реакција на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“: Македонската државност е заснована врз антифашистички начела

Реакција на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“: Македонската државност е заснована врз антифашистички начела

Украден е паричник од пациент кој починал во ковид-центарот на Клинички

Украден е паричник од пациент кој починал во ковид-центарот на Клинички

ЗА ЏАМБАСКИ ВЕЛЕС БИЛ БУГАРСКИ ГРАД: Кажа под кои услови би го признале македонското малцинство

ЗА ЏАМБАСКИ ВЕЛЕС БИЛ БУГАРСКИ ГРАД: Кажа под кои услови би го признале македонското малцинство