22 Април, 2018
0.0580

Сестрата на луцидниот Ким го шармира светот

Објавено во: Свет 12 Февруари, 2018

Главната фигура, сестрата на Ким Јонг-Ун ја разбранува тридневната посета  на Пјонгјанг оставајќи длабока трага за понатамошно делување помеѓу Северна и Јужна Кореја. 

CNN ја нарекоа „ Иванка Трамп на Северна Кореја“ , а пак агенцијата Блумеранг  се изјасни дека новото оружје против борбата со Трамп е токму сестрата на Ким Јонг-Ун. 

Таа ја напушти Јужна Кореја испраќајки јасна порака-надеж за заеднички самит на Северна и Јужна Кореја.

Ројтерс ги проценува аналитичарите и поранешниот јужнокорејски министер Ким Сунг-хан да кажат дека Северна Кореја ги користела Олимпијадата за да ги "удри" односите меѓу Јужна Кореја и САД и можеби да предизвика олеснување на санкциите.

 "Јасно е дека Северна Кореја освои злато, нејзината делегација и спортисти се во центарот на вниманието, а сестрата на Ким Јонг-Ун покажа елегантна насмевка на јавноста и светот во Јужна Кореја. За момент, се чинеше како да е нормална држава", вели Јужнокорејски аналитичар.

Според  американскиот секретар за одбрана Џим Матис, прерано е да да се каже дали пристапот на Северна и Јужна Кореја кон Олимпијадата нуди мирен мир на Корејскиот полуостров.

"Поканата и присуството на Северна Кореја на Игрите испраќа сигнал дека Северна Кореја е подготвена да разговара, а тој сигнал им помага на противниците на воената опција во Вашингтон и остатокот од светот", рече Ланков.


Можеби ќе ве интересира

Меркел ги губи најверните европски партнери

Меркел ги губи најверните европски партнери

По епидемијата на напади Индија со смртна казна за силувачите на девојчиња

По епидемијата на напади Индија со смртна казна за силувачите на девојчиња

Гренланд се поблиску до независност

Гренланд се поблиску до независност

Неонацистите во Германија се разбудија на роденденот на Хитлер

Неонацистите во Германија се разбудија на роденденот на Хитлер

Зошто ФБИ нуди милион долари за новинар загубен во Сирија?

Зошто ФБИ нуди милион долари за новинар загубен во Сирија?

Проголтал килограм кокаин на аеродром

Проголтал килограм кокаин на аеродром

Пробив во истрагата на случајот Скрипал: Идентификувани клучни осомничени

Пробив во истрагата на случајот Скрипал: Идентификувани клучни осомничени

Како реагираа Кина и САД на одлуката на Северна Кореја за крај на мисијата со нуклеарните тестови

Како реагираа Кина и САД на одлуката на Северна Кореја за крај на мисијата со нуклеарните тестови

Твитер се откажа од „Касперски“ зошто „бил поврзан со руските служби“

Твитер се откажа од „Касперски“ зошто „бил поврзан со руските служби“