25 Јануари, 2020
0.0193

СЕВЕРНА КОРЕЈА ПОВТОРНО ЛАНСИРАШЕ РАКЕТИ: Шести ракетен тест за еден месец

Објавено во: Свет 16 Август, 2019

Северна Кореја направи две лансирања на непозната ракета во источниот брег на земјата, јави новинската агенција Јонхап, повикувајќи се на Комитетот за началник на канцеларијата на Јужна Кореја.

Комитетот соопшти дека ракетите летале 230 километри со брзина од 6,1 mAh.

Според агенцијата, лансирањето било изведено од провинцијата Кангун, крај источниот брег на земјата, во 08:01 и 08:16 часот.

Воените разузнавачки служби на Јужна Кореја и Соединетите држави ги анализираат податоците добиени за откривање на типот ракета, според Комитетот на началниците на Генералштабот на Јужна Кореја.

Внимателно се следат постапките на Пјонгјанг додека јужнокорејските сили остануваат во зголемена борбена готовност


Можеби ќе ве интересира

Доживеал ли принцот Хари нервен слом па завршил кај психијатар - Меган е причинта

Доживеал ли принцот Хари нервен слом па завршил кај психијатар - Меган е причинта

Кога моќниот Путин ќе се наведне и ќе му ја намести капата на војникот

Кога моќниот Путин ќе се наведне и ќе му ја намести капата на војникот

ЗАРОБЕНИ СЕ ВО УРНАТИНИТЕ - спасувачите трагаат по 30 лица

ЗАРОБЕНИ СЕ ВО УРНАТИНИТЕ - спасувачите трагаат по 30 лица

Научник уште пред три месеци предвиде дека ќе се појави нов вирис - неговото сценарио е опасно

Научник уште пред три месеци предвиде дека ќе се појави нов вирис - неговото сценарио е опасно

ЕВЕ ШТО ЈА СНАЈДЕ ТУРЦИЈА: Стравични видеа и фотографии од земјотресот

ЕВЕ ШТО ЈА СНАЈДЕ ТУРЦИЈА: Стравични видеа и фотографии од земјотресот

ШОКИРАЧКО ВИДЕО - жена во Сибир паѓа од 9 кат, си станува и си оди

ШОКИРАЧКО ВИДЕО - жена во Сибир паѓа од 9 кат, си станува и си оди

(ВИДЕО+ФОТО) ДРАМА И ОЧАЈ ВО ТУРЦИЈА - најмалку 18 луѓе загинаа во разорниот земјотрес

(ВИДЕО+ФОТО) ДРАМА И ОЧАЈ ВО ТУРЦИЈА - најмалку 18 луѓе загинаа во разорниот земјотрес

Напаѓачот од Германија го убил своето семејство

Напаѓачот од Германија го убил своето семејство

(ФОТО) КРВАВ ДЕН ВО ГЕРМАНСКИ ГРАД: Маж застрела шест луѓе

(ФОТО) КРВАВ ДЕН ВО ГЕРМАНСКИ ГРАД: Маж застрела шест луѓе