22 Ноември, 2019
0.0297

Северна Кореја се закани дека ако има построги санкции САД ќе ја платат цената

Објавено во: Свет 11 Септември, 2017

Северна Кореја предупреди дека на САД ќе им нанесат „најголемо страдање и болка“ ако продолжат во Обединетите нации да бараат заострување на санкциите. 

Советот за безбедност денеска треба да гласа за предлогот на Вашингтон за поостри санкции врз Пјонгјанг.

Министерството за надворешни работи на Северна Кореја предупреди дека доколку Вашингтон влијае за усвојување, Северна Кореја ќе преземе мерки за кои „цената ќе ја платат Соединетите држави“.

Советот за безбедност на Обединетите нации го прифати барањето на СAД и денеска ќе гласа за нови санкции врз Северна Кореја за нејзиното постојано непочитување на резолуциите на Советот во врска со нејзината нуклеарна и балистичка програма.

Тоа велат претставува натамошно загрозување на мирот во светот од страна на Пјонгјанг.

САД најпрвин предложија целосна забрана на снабдување со широк спектар на нафтени производи и на извоз на севернокорејската текстилна индустрија.

Побарано е и замрзнување на имотот на севернокорејската влада и на нејзиниот лидер Ким Џонг Ун, како забрана за негово патување во странство.

Подоцна американските претставници во Обединетите нации доставија нов малку поблаг предлог од претходниот.

Во него се бара „прогресивно“ нафтено ембарго врз Северна Кореја.

Не се знае дали Кина и Русија кои се најголемите сојузници на Северна Кореја ќе ги поддржат новите мерки против Пјонгјанг.

Овие две земји имаат право на вето во Советот за безбедност.

Северна Кореја на 3 месецов реализираше шеста нуклеарна проба со хидрогенска бомба која е посилна од атомската.

Можеби ќе ве интересира

Виктор Орбан: Фидес може да се повлече од Европската народна партија

Виктор Орбан: Фидес може да се повлече од Европската народна партија

НЕ Е САМО ГЕРМАНИЈА: Мигрантите се насочија кон друга држава

НЕ Е САМО ГЕРМАНИЈА: Мигрантите се насочија кон друга држава

УНЕСКО ја опомена Венеција, виси нивниот статус на заштитено светско наследство

УНЕСКО ја опомена Венеција, виси нивниот статус на заштитено светско наследство

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Уби бездомничка откако му побара пари

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Уби бездомничка откако му побара пари

Луксембург станува првата земја која ќе го направи целиот јавен превоз бесплатен

Луксембург станува првата земја која ќе го направи целиот јавен превоз бесплатен

(ВИДЕО) АПОКАЛИПТИЧНИ СЦЕНИ ВО АВСТРАЛИЈА: Беснеат пожари, портокалово небо, се пржат на 40 степени

(ВИДЕО) АПОКАЛИПТИЧНИ СЦЕНИ ВО АВСТРАЛИЈА: Беснеат пожари, портокалово небо, се пржат на 40 степени

Убиецот го откри мотивот зошто го уби синот на поранешниот германски претседател

Убиецот го откри мотивот зошто го уби синот на поранешниот германски претседател

МЕРКЕЛ ВО ЗАГРЕБ: Како гледа на новата методологија која ја предложи Франција?

МЕРКЕЛ ВО ЗАГРЕБ: Како гледа на новата методологија која ја предложи Франција?

(ВИДЕО) Силни земјотреси во три земји

(ВИДЕО) Силни земјотреси во три земји