21 Јануари, 2019
0.3122
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

ШАМАР ЗА АМЕРИКА: Со кој сака Турција да го контролира повлекувањето на трупите на САД од Сирија

Објавено во: Балкан 09 Јануари, 2019

Турција сака заедно со Русија и Иран да го контролира излегувањето на американските сили од Сирија, изјавил шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу, пренесуваат медиуми од регионот.

-Сад се соочуваат со некои потешкотии во процесот на повлекување на силите од Сирија. Ние сакаме да го координираме овој процес со Русија и Иран,  со кои е воспоставена соработка во рамки на астанскиот процес. Важно е терористичките организации да не ги заземат ослободените места (по повлекувањето на САД) - рекол Чавушоглу.

Заменик министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Рјабков изјавил претходно дека Русија и САД наскоро ќе зборуваат за Сирија. Тој истакнал дека Сирија е многу важна во сите аспекти, вклучувајќи и реконструкција и бегалци - проблеми кои, како велат, САД ги избегнуваат.

Американската војска моментално има повеќе од 2000 војници на територијата на Сирија.

Претходно телевизијата ЕнБиСи соопшти дека САД би можеле да остават дел од војската на југот од Сирија на неограничен рок, и покрај одлуката на претседателот целосно да ги повлече американските трупи од оваа арапска земја.


Можеби ќе ве интересира

За Ципрас ратификацијата на Договорот од Преспа е патриотска должност

За Ципрас ратификацијата на Договорот од Преспа е патриотска должност

Најпотресен момент на Водици: Јована го победи ракот, па доплива до светиот крст-ги расплака сите!

Најпотресен момент на Водици: Јована го победи ракот, па доплива до светиот крст-ги расплака сите!

(ВИДЕО) Хрватски пензионер објасни кој е најдобар лек против грип, од неговата порака за пензионери ќе се смеете цел ден

(ВИДЕО) Хрватски пензионер објасни кој е најдобар лек против грип, од неговата порака за пензионери ќе се смеете цел ден

Колку е максималната казна затвор во земјите на Балканот?Македонија меѓу оние кои имаат доживотна

Колку е максималната казна затвор во земјите на Балканот?Македонија меѓу оние кои имаат доживотна

Протести дури и во Преспа против Спогодбата

Протести дури и во Преспа против Спогодбата

По седум години пауза екс албански политичар се враќа на сцена

По седум години пауза екс албански политичар се враќа на сцена

(ВИДЕО) СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ГО ПОГОДИ КОТОР: Паѓал град колку лешник

(ВИДЕО) СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ГО ПОГОДИ КОТОР: Паѓал град колку лешник

(ВИДЕО) Дачиќ му испеа две песни на Путин

(ВИДЕО) Дачиќ му испеа две песни на Путин

Нема ни вода, ни струја, пешачи по 3 км до училиштето, но ги има сите петки

Нема ни вода, ни струја, пешачи по 3 км до училиштето, но ги има сите петки