25 Август, 2019
0.0177

Шефот на СЗО во Србија: Кој не ги прифаќа вакцините не треба да биде лекар

Објавено во: Балкан 24 Април, 2019

Шефот на канцеларијата на Светската здравствена организација во Србија Маријан Ивануша, во утринска емисија на српска телевизија изјави дека леркарите мора да внимават како и што зборуваат за вакцините.

„Не можам да разберам како може здравствен работник да не ги прифаќа вакцините. Ако некој лекар не прифаќа вакцини,  според мене,  треба да му биде одземена лиценцата за работа“, изјави Ивануша.

Процентот на вакцинирани лица во Србија во минатото бил доста повисок, трендот на помал број на вакцинирани деца започнал во деведесетите години од минатиот век. Овој тренд продолжил да се применува се додека процентот на вакцинирани лица во Србија не го достигнал критичното ниво. Да се надеваме дека ќе се свестиме за колективната заштита преку вакцинација и дека овие непотребни паники од вакцините се тотално непотребни, истакнал шефот на канцеларијата на СЗО во Србија.

Тој исто така, истакнал дека информациите кои кружат низ луѓето и интернет дека МРП вакцините предизвикуваат аутизам се тотална глупост. Таков медицински доказ не постои.

Маријан Ивануша истакна  дека малите сипаници се системска болест. Можете да ја поминете и многу лесно, но за жал можете и да завршите со трајни последици по вашето здравје, па дури да ве чини живот.

Минатата година во Европа починале 75 луѓе со морбили, голема бројка, за болест која може да се спречи.

Инаку, во Македонија сеуште трае епидемијата на морбили на целата територија. Министерството за образование започна и со агресивна кампања за теренска вакцинација во сите училишта. Оваа кампања според министерствтото ќе донесе позитивни резултати.


Можеби ќе ве интересира

Сергеј Трифуновиќ му пиша на Мекалистер: ЕУ да биде посредник за ФЕР избори

Сергеј Трифуновиќ му пиша на Мекалистер: ЕУ да биде посредник за ФЕР избори

Данчила: Верувам дека ќе бидам првата жена претседател на Романија

Данчила: Верувам дека ќе бидам првата жена претседател на Романија

Молња предизвика пожар во Хвар

Молња предизвика пожар во Хвар

Словенија со највисока просечна плата во Регионот

Словенија со највисока просечна плата во Регионот

„Фич“: Бугарија може да го усвои еврото на почетокот на јануари 2023 година

„Фич“: Бугарија може да го усвои еврото на почетокот на јануари 2023 година

Зголемен бројот на туристи во Албанија, ја посетиле и над триста илјади Македонци

Зголемен бројот на туристи во Албанија, ја посетиле и над триста илјади Македонци

ГОРИ ВО СОСЕДСТВОТО: Пожари во Грција и Албанија

ГОРИ ВО СОСЕДСТВОТО: Пожари во Грција и Албанија

(ВИДЕО) Срамнет е со земја ресторанот на Албанецот кој нападна туристи од Шпанија

(ВИДЕО) Срамнет е со земја ресторанот на Албанецот кој нападна туристи од Шпанија

(ВИДЕО) Во Загреб од удар на гром се запалија куќи

(ВИДЕО) Во Загреб од удар на гром се запалија куќи