25 Март, 2018
0.0672

Шекеринска ќе бара отштета од човекот кој ја нападна во Собранието

Објавено во: Македонија 19 Септември, 2017

Кривичниот суд денеска за 6 октомври го одложи судењето за Панче Ангелов, напаѓачот на Радмила Шекеринска кој ја нападна во Собранието на 27 април годинава.  

Во судницата беше присутна и Шекеринска која побара отштета, а за висината дополнително ќе се произнесе.

„Насилството не се исплаќа, насилството се казнува. Бевме стрпливи овие неколку месеци, иако не беше лесно. Ако е ова само дополнително чекање, не мислам дека е проблем. Верувам во правото на секој обвинет да има адвокатска помош“ - вели Шекеринска.

Адвокатот на обвинетиот, Драган Пешевски, побара од судот да се одложи рочиштето затоа што според она што го видел од записниците, неговиот клиент бил правно неук, па морал дополнително правно да го посоветува. 

„Од она што го видов во записниците во истрагата, тој е правно неук, па затоа барам судот да ми даде време правно да го советувам, бидејќи согласно Уставот има право на одбрана. Морам да напоменам дека денеска со обвинетиот за прв пат се видовме во судница“ - рече адвокатот Пешевски.

Обвинението за кривичното дело насилство  обвинителството го поднесе во август.

За ова дело предвидена е казна затвор од три до десет години.

Оштетен во оваа постапка е и премиерот Зоран Заев.

Можеби ќе ве интересира

Со лажна диплома директорувал во кумановско училиште

Со лажна диплома директорувал во кумановско училиште

Тешка сообраќајка кај клучка „Стајковци“

Тешка сообраќајка кај клучка „Стајковци“

Жбогар: Законот за јазици не е европски приоритет

Жбогар: Законот за јазици не е европски приоритет

Костовски: Спикерот не може да потпише Указ наместо претседателот

Костовски: Спикерот не може да потпише Указ наместо претседателот

МВР со одговор до НСП: Проблемите на полицијата се решаваат

МВР со одговор до НСП: Проблемите на полицијата се решаваат

НСП: До кога ќе трае хаосот во МВР?

НСП: До кога ќе трае хаосот во МВР?

Пронајден мртов маж пред гостиварската болница

Пронајден мртов маж пред гостиварската болница

Автомобил се забил во оградата на Собрание

Автомобил се забил во оградата на Собрание

Екс шефица на кабинет на ДЗС доби кривична пријава

Екс шефица на кабинет на ДЗС доби кривична пријава