21 Октомври, 2021
0.0236

Шекеринска за посетата на Столтенберг: Главна цел е да чуе и од наша страна што е она што сме го сработиле

Објавено во: Македонија 15 Јануари, 2018

Mинистерката за одбрана, Радмила Шекеринска изјави дека Македонија има што да му соопшти на генералниот секретар на Северноатлантската алијанса. 

Според неа, посетата на Столтенберг е порака сама по себе.

Таа вели дека за шест месеци постигнавме повеќе отколку претходните години. Министерката ова го изјави пред претстојната посета на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на земјава на 18-ти јануари.

„Главната цел на посетата на генералниот секретар на НАТО на Македонија, е да чуе и од наша страна што е она што сме го сработиле, но и да чуе какви се нашите планови. Во делот на одбраната, имаме со што да се пофалиме. Пред генералниот секретар ќе излеземе со податоци за зголемен буџет во одбраната, со веќе зголемено учество во НАТО мисијата во Авганистан, што беше еден од приоритетите на генералниот секретар пред само неколку месеци, и со нови политики на транспарентност и интегритет кои покажуваат дека Република Македонија за да биде вистински член на НАТО, прво треба да си обезбеди интегритет, транспарентност и одговорност во своето функционирање. Пред генералниот скретар буквално, ќе имаме што да покажеме и да  најавиме за следниот период“- нагласи Шекеринска.

На прашањето како го оценува проблемот со името за влезот на земјава во НАТО, таа вели дека „проблемот со името за жал стана еден од многуте проблеми кои НАТО ги нотираше во последниот извештај“.

Шекеринска вели дека успеале да ги неутрализираат лошите вести. 

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев вели дека пораката е примена, добиле жолт картон, но ќе се поправат

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев вели дека пораката е примена, добиле жолт картон, но ќе се поправат

Скопје има најмногу, а Демир Капија само еден активен случај на коронавирусот

Скопје има најмногу, а Демир Капија само еден активен случај на коронавирусот

Повозрасна скопјанка настрада при пожар во својот дом

Повозрасна скопјанка настрада при пожар во својот дом

Заев вети дека ќе ги послушаат граѓаните за да не добијат црвен картон

Заев вети дека ќе ги послушаат граѓаните за да не добијат црвен картон

Арсовска и Муцунски претставија проект за ИТ-центар во Општина Аеродром

Арсовска и Муцунски претставија проект за ИТ-центар во Општина Аеродром

Тетовец уценувал сограѓанин дека ќе објави компромитичарки фотографии за што повеќе пати земал пари

Тетовец уценувал сограѓанин дека ќе објави компромитичарки фотографии за што повеќе пати земал пари

Ни претстои неработен ден за сите граѓани

Ни претстои неработен ден за сите граѓани

Уште 487 заразени со коронавирусот и 20 починати

Уште 487 заразени со коронавирусот и 20 починати

Таравари најавува дека Алијанса во Кичево ќе го поддржи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Јовановски

Таравари најавува дека Алијанса во Кичево ќе го поддржи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Јовановски