29 Март, 2023
0.0235

ШЕСТ ФИРМИ ЈА САКААТ КУЛАТА ГЕНЕКС - денеска конечна одлука, цената падна од 17 на 7 милиони евра

Објавено во: Економија 06 Февруари, 2023

Добивај вести на Viber

Кулата Genex денес лесно би можела да најде купувач по две неуспешни продажби. Некои велат дека е трета среќа и не е исклучено со оглед на големиот интерес за купување на овој имот сега кога цената е прилично намалена, таа да се продаде. Деловниот дел од кулата Генекс првично беше продаден за две милијарди динари. Сега се проценува на 834 милиони динари. Цената практично падна од 17 на околу 7 милиони евра.

Како што неофицијално дознава „Блиц Бизнис“, за откуп се заинтересирани шест фирми регистрирани во земјава и странство, а меѓу нив има и сериозни имиња на српската економија кои многу често се појавуваа на слични тендери.

Првиот јавен тендер во 2022 година беше одржан на 23 мај и беше прогласен за неуспешен бидејќи немаше заинтересирани купувачи, објави тогаш Агенцијата за лиценцирање стечајни управници. Почетната цена на првата аукција беше нешто над 2 милијарди динари. Кулата Генекс или деловната половина на „Западната порта на Белград“ по втор пат беше објавена на продажба на 25 јули, а на таа аукција цената беше 1,46 милијарди динари.

За да не падне комерцијалниот дел од кулата Генекс во рацете на странски или приватен инвеститор, станарите од станбениот дел и околните згради деновиве одржаа протест. Тие бараат да се прекине продажбата и предлагаат овој симбол на Белград да го купи државата.

Трговскиот суд во Белград прогласи банкрот на Generalexport во март 2017 година, а е во стечај од 2015 година. И нејзината ќерка компанија ICG со години е во стечај.

На продажба се понудени 28 комерцијални простори со вкупна површина од 14.943 метри квадратни, како и простори помеѓу 27. и 37. кат, со вкупна површина од 1.450 метри квадратни. Целиот вклучува гаража со површина од 9.000 метри квадратни, како и 10 гаражни места со површина од 6.445 метри квадратни.

Зградата на улица „Народни Херои“ бр. 43 е во сопственост на банкротираната компанија „Генералекспорт“ за меѓународна и домашна трговија, хотелиерство, угостителство и воздушен транспорт.

Зошто Genex не може да се продава?

Неодамна, проценителот Милиќ Ѓоковиќ за „Блиц Бизнис“ изјави дека објектот мора целосно и соодветно да се санира, бидејќи поради недостиг на инвестиции пропаднал. Како што вели, не е проблем купувачот да плати, туку проблем за многумина е што да прават со таа зграда. Ниту просториите што ги има зградата не се пожелни ниту за трговците, бидејќи нема пристап со автомобил, што го очекува денешниот муштерија.

-Едно време предложив малку да се среди, и да се презентира пред сериозни светски инвеститори на саемите во Штутгарт, Кан, Кина, Дубаи, да не продаваме само суровини. Адаптацијата чини повеќе од изградбата на нова зграда. Потребно е барем малку да се нашминка, да се среди и да се работи за да се привлечат купувачи. А потоа повторно да се рекламирате како супер бренд или како нов производ. Тогаш можеше да се продаде дури и по почетната цена, изјави тогаш Ѓоковиќ.

(Извор: еКапија, Блиц Бизнис)

Можеби ќе ве интересира

Деспотовски: „Филмскиот град“ во Скопје на Малкович сака да гради и станови

Деспотовски: „Филмскиот град“ во Скопје на Малкович сака да гради и станови

Комерцијална банка го одржа редовното Годишно собрание на акционери

Комерцијална банка го одржа редовното Годишно собрание на акционери

Свиркачи за Credit Suisse: Швајцарската банка им помагала на богатите Американци да избегнуваат даноци со години

Свиркачи за Credit Suisse: Швајцарската банка им помагала на богатите Американци да избегнуваат даноци со години

ТОАЛЕТНАТА, ВЛОШКИТЕ, ПЕЛЕНИТЕ И ВЛАЖНИТЕ МАРАМЧИЊА СО ПОНИСКИ ЦЕНИ ЗА 13 ОТСТО: Бектеши потврди, се замрзнуваат цените на овие производи

ТОАЛЕТНАТА, ВЛОШКИТЕ, ПЕЛЕНИТЕ И ВЛАЖНИТЕ МАРАМЧИЊА СО ПОНИСКИ ЦЕНИ ЗА 13 ОТСТО: Бектеши потврди, се замрзнуваат цените на овие производи

ПРАШАЛ КАКО ДА НАПРАВИ БИЗНИС ЗА 100 ДОЛАРИ И ДА СЕ ЗБОГАТИ ЗА МИГ? Момче го искористило ChatGPT - погледнете колку заработил

ПРАШАЛ КАКО ДА НАПРАВИ БИЗНИС ЗА 100 ДОЛАРИ И ДА СЕ ЗБОГАТИ ЗА МИГ? Момче го искористило ChatGPT - погледнете колку заработил

РЕНМИНБИ ИЛИ ЈУАН Е ПЕТТА НАЈАКТИВНА ТРАНСАКЦИСКА ВАЛУТА ВО СВЕТОТ: Глобалниот статус на Јуан продолжува да расте

РЕНМИНБИ ИЛИ ЈУАН Е ПЕТТА НАЈАКТИВНА ТРАНСАКЦИСКА ВАЛУТА ВО СВЕТОТ: Глобалниот статус на Јуан продолжува да расте

Кои се најголемите извозници на струја од Македонија?

Кои се најголемите извозници на струја од Македонија?

КРИЗАТА СТАСА И ВО ЏЕБОВИТЕ НА ЕВРОПЕЈЦИТЕ: Половина од нив стравуваат дека нема да можат да си ги платат сметките

КРИЗАТА СТАСА И ВО ЏЕБОВИТЕ НА ЕВРОПЕЈЦИТЕ: Половина од нив стравуваат дека нема да можат да си ги платат сметките

Ковачевски: Институциите да ги испитаат сите аспекти од договорот за изградба на автопатиштата

Ковачевски: Институциите да ги испитаат сите аспекти од договорот за изградба на автопатиштата