12 Јули, 2020
0.0311

Шестата генерација на Opel Corsa вози на струја

Објавено во: Мои пари 24 Мај, 2019

• Новата Opel Corsa-e: нуди електричен возен опсег од 330 километри (WLTP1)

• Моќен: 100kW (136 КС) во секоја Corsa-e

• Активна безбедност: системите вклучуваат адаптивна помош при забрзување

• Светла идеја: IntelliLux LED® матрикс светло за прв пат во сегментот на мали автомобили

Риселсхајм. Opel вози електрично. Со новата шеста генерација на Corsa, германскиот производител на автомобили првпат нуди електрична верзија со батерија со опсег од 330 километри (WLTP1, провизорна бројка). Opel го избра најпопуларниот модел на брендот за конечно да ја доведе електричната мобилност. Opel Corsa е апсолутен бестселер. Повеќе од 13,6 милиони примероци се произведени од светската премиера во 1982 година. Corsa направи милиони луѓе да бидат мобилни; сега им нуди пристап до возење без емисија. Книгите за нарачка за шестата генерација Corsa ќе се отвори за неколку недели, почнувајќи од Corsa-e, по што следат дизелската и бензинска верзија.

Импресивни податоци: моќност од 100kW (136 КС), 330 км опсег

Opel 120 години произведува автомобили и отсекогаш ја правел технологијата достапна за широката публика на купувачи на автомобили. Новата Corsa-e нуди врвна електрична мобилност.

Со опсег од 330 км според WLTP1, Corsa-e со пет седишта е погодна за неограничена секојдневна употреба. Батеријата од 50 kWh може брзо да се наполни до 80 проценти од својот капацитет за 30 минути. Corsa-e е подготвена за сите опции за полнење - преку кабел, штекер или со голема брзина за полнење - а батеријата е покриена со осумгодишна гаранција. Во секое време може да се провери со апликацијата "myOpel", така што времето и трошоците за полнење можат да бидат оптимизирани.

Покрај тоа, опсегот може да се прилагоди од страна на возачот, кој може да избере од три режими на возење - нормално, еко и спорт. При изборот на спорт се зголемува брзината и динамиката на возење, со умерено губење на опсегот на возење. Во еко, Corsa-e станува тркач на долги растојанија, значително го зголемува опсегот додека влијае на удобноста.

Системот за погон на Corsa-e го комбинира возењето без емисија со максимален фактор на забава при возењето. Благодарение на моќноста од 100kW (136 КС) и максималниот вртежен момент од 260 Nm, главните карактеристики вклучуваат реакција, агилност и динамички перформанси. На Corsa-e и се потребни само 2,8 секунди за спринт од нула до 50 км / ч, само 8,1 секунди од нула до 100 км / ч - што е слично како спортски автомобили.

Corsa-e, исто така, изгледа динамично благодарение на спортскиот дизајн, додека компактните надворешни димензии на претходните генерации се задржани. Со должина од 4,06 метри Corsa останува агилен, практичен и добро уреден автомобил со пет седишта. Кровната линија личи како на купе, 48 мм пониска од претходникот, без намалување на просторот за главата. Возачот седи 28 мм пониско. Држењето и динамиката на возење имаат корист од долниот центар на гравитација. Ракувањето е респонсивно и динамично, за да биде позабавно зад управувачот. Современиот ентериер со целосно дигитализирана возачка кабина може дури да се надгради со кожени седишта.

Безбедноста е прва: IntelliLux LED® Matrix светло, странична помош за слепи точки, заштита на страниците.

Технологиите и системите за помош кои се почесто се среќаваат во повисоките пазарни сегментите го имаат своето деби во Corsa-e. Најдобрите карактеристики вклучуваат адаптивни, без отсјај IntelliLux LED® матричното светло што Opel го нуди за прв пат во сегментот на мали автомобили. Осумте LED елементи, контролирани од најновата генерација на предна камера со висока резолуција, континуирано го прилагодуваат светлосниот зрак на сообраќајот и околината. Напредните системи за помош на возачот обезбедуваат конкретна дополнителна безбедност. Благодарение на новата камера за препознавање сообраќајни знаци сега се откриваат дополнителни информации, како што се LED знаци. На екранот се прикажани и ограничувањата за брзината што се зачувани во системот.

Радарската подржувачка адаптивна контрола на брзината и на сензор базираната заштита на страниците ја имаат премиерата во новата Corsa. Помош за слепа точка и разни паркинг асистенти се исто така достапни.

Мултимедијални системи со телематска услуга "Opel Connect"

Новите инфозабавни системи им овозможуваат на возачите и патниците целосно поврзување. Мултимедијалниот Navi со 7,0-инчен екран во боја чувствителен на допир, како и највисокиот мултимедијален Navi Pro со 10,0-инчен екран во боја чувствителен на допир, исто така, ја нудат новата телематска услуга "Opel Connect". Корисни функции, како што се навигација во живо со информации за сообраќајот во реално време, како и директна врска со помош на патот и итен повик, им даваат дополнителен мир на возачите и патниците.


Можеби ќе ве интересира

Каде одат донираните средства од веб-платформата solidarnost.gov.mk?

Каде одат донираните средства од веб-платформата solidarnost.gov.mk?

Светот низ призмата на фотографии доставени до Huawei Next-Image Awards 2020

Светот низ призмата на фотографии доставени до Huawei Next-Image Awards 2020

Енергетска сиромаштија - Реалност за над 50 милиони домаќинства во ЕУ

Енергетска сиромаштија - Реалност за над 50 милиони домаќинства во ЕУ

НАГРАДНА ИГРА НА ПОДРАВКА: Во жарот на летото со Talianetta до супер парични награди

НАГРАДНА ИГРА НА ПОДРАВКА: Во жарот на летото со Talianetta до супер парични награди

Македонската компанија Brainster започнува со работа во Виена

Македонската компанија Brainster започнува со работа во Виена

Како поседувањето сопствен дом ќе ви помогне за подобра финансиска стабилност?

Како поседувањето сопствен дом ќе ви помогне за подобра финансиска стабилност?

Онлајн промоција на романот за деца „Изброј ги ѕвездите“ за хероизмот на Данците во спасувањето на Евреите во Втората светска војна

Онлајн промоција на романот за деца „Изброј ги ѕвездите“ за хероизмот на Данците во спасувањето на Евреите во Втората светска војна

Со маска, средство за дезинфекција и дистанца, ДИК со герила акција во Скопје повика на безбедно гласање!

Со маска, средство за дезинфекција и дистанца, ДИК со герила акција во Скопје повика на безбедно гласање!

Американската aгенција за храна и лекови: IQOS е производ со модифициран ризик

Американската aгенција за храна и лекови: IQOS е производ со модифициран ризик