25 Март, 2018
0.0654

Шилегов ги постави првите тројца директори на јавни претпријатија

Објавено во: Македонија 17 Ноември, 2017

Градоначалникот на град Скопје Петре Шилегов ги постави првите тројца нови директори на јавните претпријатија ЈСП „Скопје“, „Водовод и канализација“ и „Улици и патишта“.

Со негово одлука за градските автобуси на ЈСП „Скопје“ ќе се грижи Кристијан Чушков, на ЈП „Водовод и канализација“ е поставен Душко Весковски кој го заменува Александар Атанасов од ВМРО-ДПМНЕ, а на ЈП „Улици и патишта“ Сенад Смаиловиќ.

Ова е прва промена на директорските места во јавните претпријатија под надлежност на Град Скопје. Во наредниот период се очекуваат промени и во останатите јавни претпријатија и културни институции кои се под надлежност на градот Скопје како единица на локалната самоуправа. 

Засега нема најави за промена на директори на училишта иако и тоа е сосема извесно секогаш кога доаѓа до промена на локалната власт.


Можеби ќе ве интересира

Со лажна диплома директорувал во кумановско училиште

Со лажна диплома директорувал во кумановско училиште

Тешка сообраќајка кај клучка „Стајковци“

Тешка сообраќајка кај клучка „Стајковци“

Жбогар: Законот за јазици не е европски приоритет

Жбогар: Законот за јазици не е европски приоритет

Костовски: Спикерот не може да потпише Указ наместо претседателот

Костовски: Спикерот не може да потпише Указ наместо претседателот

МВР со одговор до НСП: Проблемите на полицијата се решаваат

МВР со одговор до НСП: Проблемите на полицијата се решаваат

НСП: До кога ќе трае хаосот во МВР?

НСП: До кога ќе трае хаосот во МВР?

Пронајден мртов маж пред гостиварската болница

Пронајден мртов маж пред гостиварската болница

Автомобил се забил во оградата на Собрание

Автомобил се забил во оградата на Собрание

Екс шефица на кабинет на ДЗС доби кривична пријава

Екс шефица на кабинет на ДЗС доби кривична пријава