30 Ноември, 2023
0.0278

ШКОТИТЕ НЕ СЕ „УГНЕТЕН НАРОД“ : Тежок удар за Шкотска, нема право на референдум за независност без дозвола на Лондон

Објавено во: Свет 24 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Шкотска нема право да организира нов референдум за независност без дозвола на Лондон, одлучи Врховниот суд на Велика Британија, со што му зададе удар на сепаратистичкото движење. Шкотската прва министерка Никола Старџен, која се залага за ново гласање за независност, рече дека „шкотската демократија нема да биде замолчена“.

Нејзината влада не е задоволна од излегувањето на Велика Британија од Европската унија и сака Шкотите повторно да гласаат за независност во октомври 2023 година. На ова се спротивставува британскиот премиер Риши Сунак, чија влада посочува дека референдумот во 2014 година, на кој 55 отсто од Шкотите гласаа за останување во Обединетото Кралство, е последното гласање на оваа генерација. Анкетите генерално покажуваат дека Шкотите се поделени на половина за тоа дали ја поддржуваат независноста.

Затоа Единбург побара дозвола од судот да распише референдум самостојно, без дозвола на британските институции, што судот го одби.

„Законски одржан референдум би имал важни политички последици за Обединетото Кралство“, напиша главниот судија Роберт Рид и рече дека само британскиот парламент може да одлучи за ова прашање. Интересно е што судот го отфрли аргументот на владејачките шкотски националисти кои сакаат референдумот да се одржи под правото на самоопределување според меѓународното право, бидејќи Шкотите не се „угнетен“ народ.


* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

СЕ ОГЛАСИ ПЕСКОВ ЗА БУГАРСКИОТ ПОТЕГ: „Тоа е апсурден и глупав став“

СЕ ОГЛАСИ ПЕСКОВ ЗА БУГАРСКИОТ ПОТЕГ: „Тоа е апсурден и глупав став“

Русија пред портите на „царството“ на најбогатиот Украинец

Русија пред портите на „царството“ на најбогатиот Украинец

КОЈ БЕШЕ ХЕРИ КИСИНЏЕР ЕДЕН ОД НАЈМОЌНИТЕ ДИПЛОМАТИ: Почина вчера на 100 годишна возраст

КОЈ БЕШЕ ХЕРИ КИСИНЏЕР ЕДЕН ОД НАЈМОЌНИТЕ ДИПЛОМАТИ: Почина вчера на 100 годишна возраст

БЛИНКЕН И ЛАВРОВ СЕ РАЗМИНАА: Американскиот државен секретар синоќа замина за Израел

БЛИНКЕН И ЛАВРОВ СЕ РАЗМИНАА: Американскиот државен секретар синоќа замина за Израел

НАПАД НА АВТОБУСКА СТАНИЦА ВО ЕРУСАЛИМ: Три лица убиени, ранети шест

НАПАД НА АВТОБУСКА СТАНИЦА ВО ЕРУСАЛИМ: Три лица убиени, ранети шест

БУГАРИЈА СЕПАК НЕ ГО ПУШТИ АВИОНОТ НА ЛАВРОВ: Причината е Захарова

БУГАРИЈА СЕПАК НЕ ГО ПУШТИ АВИОНОТ НА ЛАВРОВ: Причината е Захарова

ДУРИ ПОЛОВИНА ОД ГЕРМАНСКИТЕ КОМПАНИИ КУБУРАТ ЗА РАБОТНИЦИ: Состојбата станува критична, фалат работници за 1,8 милиони работни места

ДУРИ ПОЛОВИНА ОД ГЕРМАНСКИТЕ КОМПАНИИ КУБУРАТ ЗА РАБОТНИЦИ: Состојбата станува критична, фалат работници за 1,8 милиони работни места

„ХАМАС НИКОГАШ ПОВЕЌЕ НЕМА ДА БИДЕ ЗАКАНА ЗА ИЗРАЕЛ“: Нетанјаху подготвен да ги уништи

„ХАМАС НИКОГАШ ПОВЕЌЕ НЕМА ДА БИДЕ ЗАКАНА ЗА ИЗРАЕЛ“: Нетанјаху подготвен да ги уништи

ФОН ДЕР ЛАЈЕН ВЕЛИ ДЕКА БРИТАНИЈА САКА ДА СЕ ВРАТИ ВО ЕУ: Направивме грешка, мора да ја поправите

ФОН ДЕР ЛАЈЕН ВЕЛИ ДЕКА БРИТАНИЈА САКА ДА СЕ ВРАТИ ВО ЕУ: Направивме грешка, мора да ја поправите