25 Јуни, 2022
0.0354

ШМИТ ОД МАРКАРТ, ЦУБАЛЕВСКИ ОД ОДВ ЕЛЕКТРИК И НОВЕСКИ ОД СИНЦЕРИТАС - нови членови на Управниот одбор на Германската комора

Објавено во: Економија 23 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Шмит од Маркарт, Цубалевски од ОДВ Електрик и Новески од Синцеритас се новите чкленови на Управниот одбор на Германската комора.

За тоа медиумите ги информираше Патрик Мартенс, Директор на Делегацијата на германското стопанство.

„На генералното собрание на Македонско-Германското стопанско здружение (DMWV) кое се одржа на 15 јуни 2022 година во Скопје беше избран нов Управен одбор. Со цел да се внесат нови импулси, но и во согласност со новиот статут, тројца членови на Управниот одбор ги отстапија своите места на ново избраните членови, Јурген Шмит од Маркарт Македонија ДООЕЛ, Огнен Цубалевски од ОДВ-Електрик и Роберт Новески од Синцеритас АД.

Штефан Петер од ЕВН Македонија АД, Тодор Деловски од Кнауф Радика  и Трајан Ангелов од Квенбергер Логистик Македонија после повеќегодишно членство во Одборот ги отстапија своите места.

Би сакал да им се заблагодарам на членовите кои досега беа дел од Управниот одбор за нивната посветеност до крај како и за спроведените реформи во интерес на Македонско-Германското стопанско здружение.
Воедно им честитам на новоизбраните членови на Управниот одбор“, информира Мартенс. 

Можеби ќе ве интересира

МОРАМЕ ДА ЈА ПОСКАПИМЕ СТРУЈАТА, НА СВЕТСКО НИВО ЦЕНАТА ЕНОРМНО СЕ ЗГОЛЕМИ - ЕСМ за понудената цена за седум евра повисока од претходно

МОРАМЕ ДА ЈА ПОСКАПИМЕ СТРУЈАТА, НА СВЕТСКО НИВО ЦЕНАТА ЕНОРМНО СЕ ЗГОЛЕМИ - ЕСМ за понудената цена за седум евра повисока од претходно

ОТПРЕМНИНА ОД 1.000 ЕВРА ГОДИШНО ЗА СИТЕ 500 РАБОТНИЦИ КОИ ЌЕ БИДАТ ВИШОК - работниците на Фиат кај Вучиќ, еве кои се барањата

ОТПРЕМНИНА ОД 1.000 ЕВРА ГОДИШНО ЗА СИТЕ 500 РАБОТНИЦИ КОИ ЌЕ БИДАТ ВИШОК - работниците на Фиат кај Вучиќ, еве кои се барањата

ЦЕНИТЕ НА НАФТАТА ОД УТРОВО ВО ПОРАСТ - пазарот на криптовалути позелене

ЦЕНИТЕ НА НАФТАТА ОД УТРОВО ВО ПОРАСТ - пазарот на криптовалути позелене

Нетфликс отпушта 300 вработени, компанијата со мерки за намалување на загубите

Нетфликс отпушта 300 вработени, компанијата со мерки за намалување на загубите

ЕСМ нуди за 17 отсто поскапа струја кон ЕВН, финалната цена ќе ја утврди Регулаторна

ЕСМ нуди за 17 отсто поскапа струја кон ЕВН, финалната цена ќе ја утврди Регулаторна

Го тестиравме Huawei Watch GT Pro 3 - Моќен придружник за поголем успех

Го тестиравме Huawei Watch GT Pro 3 - Моќен придружник за поголем успех

ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра

ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра

ФАБРИКА „КАРПОШ“ ЌЕ КУПУВА ГРАДЕЖНО ЗЕМЈИШТЕ - одлуката ја донесе Собранието на акционери, сумата е 772 илјади евра

ФАБРИКА „КАРПОШ“ ЌЕ КУПУВА ГРАДЕЖНО ЗЕМЈИШТЕ - одлуката ја донесе Собранието на акционери, сумата е 772 илјади евра

Земјоделци и фармери за три месеци во осигурување вложија 2 милиони евра

Земјоделци и фармери за три месеци во осигурување вложија 2 милиони евра